W związku z nadchodzącą zimą przygotowujemy bazę recepcyjną dla potencjalnej kolejnej fali uchodźców z Ukrainy; prowadzimy też rozmowy z rządem ukraińskim, będziemy pomagać również na miejscu - poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był pytany w radiu RMF FM, czy Polska jest gotowa na ewentualną drugą falę uchodźców z Ukrainy, którzy będą szukać schronienia w związku z zimą.

"Pan minister Paweł Szefernaker (wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców - PAP), pani minister Agnieszka Ścigaj (minister ds. integracji społecznej), wojewodowie i samorządowcy przygotują bazę recepcyjną dla potencjalnej kolejnej fali uchodźców w związku z nadchodzącą zimą. Prowadzimy też rozmowy z rządem ukraińskim, bo jednak Ukraińcy chcą, żeby ci ludzie pozostawali i tam będziemy pomagać na miejscu" - powiedział wiceminister Grodecki.

Jak dodał, baza recepcyjna systematycznie się powiększa. "Już przyjęliśmy 1,3 mln osób. W Niemczech - z tego co wiem od swojego odpowiednika - jest milion Ukraińców. Na pewno będziemy też musieli pomagać na miejscu" - podkreślił wiceszef MSWiA.

Zapowiedział powstanie tzw. miasteczek kontenerowych na Ukrainie. "One będą wyposażone w urządzenia do ogrzewania, ale też i prądotwórcze" - zaznaczył wiceminister Grodecki.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 7,724 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 5,92 mln. W niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 23,7 tys. osób udających się z Ukrainy do Polski. W odwrotnym kierunku granicę przekroczyło 24,3 tys. osób.

Poniedziałek jest 264. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec