Zwróciłem się do prezesa NFZ Filipa Nowaka o wzmocnienie finansowe dla pediatrii - przekazał w piątek w Krakowie minister zdrowia Adam Niedzielski. Chcemy zdecydowanie wzmocnić wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie – podał.

Szef MZ wskazywał, że oprócz dziecięcej psychiatrii priorytetem jest m.in. pediatria. "W ramach niedawnych ruchów znieśliśmy jakiekolwiek limity, jeżeli chodzi o finansowanie tych świadczeń. W zeszłym roku przeznaczyliśmy ponad miliard zł na nadwykonania w pediatrii, z czego ponad 700 mln poszło z Funduszu Medycznego” – zaznaczył.

Kontynuował, że szpitale, które nie realizują wysoce specjalistycznych procedur, napotkały na problemy. "Tam, gdzie finansowanie do tej pory było ryczałtowe okazało się, że nie każdy jest w stanie osiągnąć wielkości kontraktu, które były wcześniej, bo taka jest demografia w Polsce" – wyjaśnił.

Dlatego, jak poinformował Niedzielski, poprosił prezesa NFZ Filipa Nowaka o przygotowanie "pewnego planu reform”. "Ich założeniem jest to, że będziemy chcieli zdecydowanie wzmocnić finansowo tę wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie, w zasadzie tak, jak w poprzednim systemie ryczałtowym, żeby baza dla leczenia dzieci w Polsce była cały czas utrzymywana" – przekazał minister. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Beata Kołodziej