Spotkanie Witek i Novak odbyło się we wtorek w Warszawie; wcześniej prezydent Węgier, która odwiedziła Polskę z roboczą wizytą, spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą. Novak odwiedziła też we wtorek uczennice i uczniów, którzy kontynuują naukę w Polsce po wyjeździe z ogarniętej wojną Ukrainy w Szkole Sióstr Nazaretanek w Warszawie.

"Podczas spotkania Marszałek Sejmu pogratulowała Katalin Novak wyboru na Prezydenta Węgier i życzyła sukcesów w sprawowaniu tej funkcji. Elżbieta Witek zaakcentowała istotną rolę kobiet w polityce, w tym w dyplomacji parlamentarnej. Jako przykład wskazała kwietniową wizytę kobiet-przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej w Polsce, które z myślą o wsparciu dla ukraińskich uchodźców i wypracowaniu form pomocy odwiedziły granicę polsko-ukraińską i centra recepcyjne dla przybyszów z Ukrainy" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Sejmu.

Zaznaczono, że podczas rozmowy potępiono rosyjską inwazję i zbrodnie popełniane przez Rosję.

Reklama

"Elżbieta Witek przypomniała uchwały Sejmu, m.in. wzywające do nałożenia sankcji na agresora i apelujące o szybką ścieżkę wstąpienia do UE dla Ukrainy. Powiedziała, że Ukraina walczy za całą Europę, w tym za Polskę i Węgry. Wskazała na działania, które umożliwiły Polsce dywersyfikację źródeł energii i uniezależnienie od rosyjskich surowców" - czytamy w komunikacie.

Wskazano w nim, że marszałek Sejmu podkreśliła ponadto, że nie można pozwolić, by Rosja mogła dalej prowadzić wojnę dzięki środkom z ich sprzedaży. Zaznaczyła, że kraj ten rozumie tylko język siły i podkreśliła potrzebę przyjęcia kolejnego pakietu sankcji przez UE.

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek