Premier Mateusz Morawiecki osobiście będzie starał się zmusić banki do zmiany kursu ws. oprocentowania lokat; w najbliższym tygodniu odbędą się spotkania w tej sprawie - powiedział w niedzielę przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

W dobie wysokiej inflacji rosną m.in. ceny i raty kredytów, a jednocześnie rekordowe zyski notują banki, które nie podnoszą oprocentowania lokat oszczędnościowych - wskazywali podczas niedzielnej rozmowy w TVN24 politycy opozycji. Dodali, że dotyczy to również zrepolonizowanych banków i krytykowali rząd za bierność.

Schreiber, odpowiadając na te zarzuty, ocenił, że zrepolonizowanie banków zwiększyło bezpieczeństwo finansowe w kraju. Zgodził się z twierdzeniem, że niepodnoszenie oprocentowania lokat przez banki jest oburzające. Jednocześnie zaznaczył, że banki nie są rządowe, ale są spółkami akcyjnymi.

"Premier podejmuje działania, w tym tygodniu, bo już mamy niedzielę (...) odbędą się także w tej sprawie spotkania. Będziemy starali się i premier osobiście będzie starał się zmusić banki do zmiany kursu" - powiedział Schreiber.

Dodał, że wypowiedzi opozycji, że "premier działa na rzecz banków" są bezczelne i obrzydliwe.

Z opublikowanych pod koniec kwietnia danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 97 proc. w stosunku do lutego 2021 r. Na poprawę wyniku wpłynął m.in. wzrost stóp procentowych. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa