Szefowa Komisji Europejskiej, która w piątek złożyła wizytę w Kijowie, w sobotę odwiedzi Warszawę.

Ursula von der Leyen w Warszawie

Prezydent Warszawy opublikował na swoim Twitterze króciutki film, na którym wita się z wysiadającą z samolotu szefową KE. "Spotkanie z szefową @EU_Commission @vonderleyen, która właśnie przybyła do @warszawa." - napisał Trzaskowski. " Uchodźcy, NGO i miasta potrzebują wsparcia UE i europejskiej solidarności w związku z wojną na Ukrainie i kryzysem uchodźczym! #StandUpForUkraine" - dodał.

Reklama

Tusk: Miała być informacja o odblokowaniu funduszy

Jest nam wszystkim bardzo, bardzo przykro, że dzisiaj szefowa Komisji Europejskiej (Ursula von der Leyen - PAP) będzie brała udział w uroczystościach i w spotkaniu, które dotyczy Ukrainy - i dobrze, oczywiście wszyscy będziemy jakby przeżywać ten dzień solidarności z Ukrainą i z uchodźcami ukraińskimi - ale tak naprawdę celem tej wizyty miało być ogłoszenie wspólne z polskim rządem odblokowania polskich pieniędzy" - powiedział podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy lider PO i szef EPL Donald Tusk.

Reklama

"PiS nadal z kompletnie nieznanych powodów upiera się i blokuje te pieniądze" - ocenił. "I to jest po prostu - dziś szczególnie mocno te słowa muszą wybrzmieć - niewybaczalne" - podkreślił przewodniczący PO.

Jego zdaniem, "wiele na to wskazywało, że obecność szefowej KE dzisiaj w Polsce będzie wiązała się z odblokowaniem pieniędzy przez PiS, że Polska wreszcie doczeka tych miliardów - już nie na papierze, ale w konkretnej gotówce".

"Zmarnowano kolejny czas. Te pieniądze w większości państw europejskich już pracują. W Polsce mamy jedną z najwyższych inflacji. Drożyzna staje się nie do zniesienia. Sytuacja na wschodniej granicy, za naszą wschodnią granicą, pokazuje, w jakim obszarze ryzyka jesteśmy" - mówił Tusk w Bydgoszczy.

Dodał, że oczywiste jest dla niego, jak bardzo są potrzebne Polsce te pieniądze i pełna integracja z Europą.

"Ten dzień dzisiaj będzie dniem symbolicznym, że zmarnowano kolejną okazję, kolejny taki moment, kiedy można było sprawę domknąć. To są pieniądze wszystkich Polek i Polaków. To nie są pieniądze PiS-u. A przez upór panów Kaczyńskiego, Ziobry, Morawieckiego my ciągle możemy te pieniądze oglądać tylko w telewizji. To jest sytuacja dramatyczna" - ocenił lider PO.

Spotkanie z Andrzejem Dudą

Ursula von der Leyen spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także weźmie udział w konferencji darczyńców na rzecz uchodźców "Stand Up For Ukraine".

Na godz. 13 w Belwederze planowane jest spotkanie robocze przewodniczącej KE z prezydentem Andrzejem Dudą.

Następnie, o godz. 15 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie von der Leyen weźmie udział w konferencji darczyńców "Stand Up For Ukraine". W wydarzeniu będzie także brał udział prezydent Andrzej Duda oraz - w formie zdalnej - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Kanady Justin Trudeau.

Kampania "Stand Up For Ukraine" - zainicjowana przez Komisję Europejską i rząd Kanady we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen - jest odpowiedzią na apel o wsparcie wystosowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jej celem jest zebranie środków finansowych dla osób przesiedlonych w Ukrainie oraz dla uchodźców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju.(PAP)

reb/ ann/