UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w czwartek w Tauron Arenie Kraków centrum wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy. To druga tego typu placówka w Polsce. UNHCR planuje uruchomienie kolejnych centrów w całym kraju.

"W ciągu zaledwie kilku tygodni Polska przyjęła prawie 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Celem programu wsparcia finansowego prowadzonego przez UNHCR jest uzupełnienie krajowych wysiłków na rzecz przyjmowania i wspierania uchodźców, zapewniając im możliwość zaspokojenia ich krytycznych i natychmiastowych potrzeb po przybyciu do Polski" – powiedział przedstawiciel UNHCR w Polsce Marin Din Kajdomcaj.

Pomoc pieniężna UNHCR to jednorazowa wypłata gotówki dla uchodźców wymagających szczególnej troski. Ma ona taką samą wartość, jak pomoc społeczna świadczona w Polsce. Kwalifikujący się uchodźcy otrzymają 700 zł miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące i 600 zł na każdego członka gospodarstwa domowego, do maksymalnej kwoty 2,5 tys. zł miesięcznie na gospodarstwo domowe.

"Pomoc pieniężna nie tylko umożliwi uchodźcom przeznaczenie środków zgodnie z ich najpilniejszymi potrzebami podczas ich pobytu w Polsce, ale także pomoże w uzyskaniu informacji zwrotnej dla lokalnych rynków i społeczności wspierających uchodźców" – powiedział Din Kajdomcaj.

Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Krakowie będzie otwarty w dni powszednie. Działa także ogólnopolska, bezpłatna infolinia służąca pomocą dla odbiorców programu.

W centrum UNHCR w Krakowie jest również punkt ochrony prawnej i bezpieczna przestrzeń, w której pracownicy UNHCR i partnerzy będą mogli pomóc uchodźcom, którzy mają szczególne potrzeby lub wymagają dodatkowego wsparcia.

Punkty pomocy "Blue Dot", prowadzone wspólnie przez UNHCR i UNICEF, są tworzone w celu udzielania porad uchodźcom i kierowania ich do wyspecjalizowanych służb, łącząc ich z odpowiednią organizacją społeczeństwa obywatelskiego lub instytucją rządową.

Oprócz centrum wsparcia finansowego w Krakowie, UNHCR prowadzi placówkę w Warszawie, która została otwarta 21 marca. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni do programu zapisało się ponad 10 tys. uchodźców. UNHCR współpracuje również z innymi krajami w regionie nad realizacją podobnych programów.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mir/