Przygotowujemy projekt ustawy, który szybko ma dać rozwiązania pomocne w tej trudnej sytuacji - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Nad projektem pracuje obecnie zespół powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak dowiedziała się PAP, projekt ustawy jest obecnie konsultowany międzyresortowo. Pracuje nad tym zespół powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego, którym kieruje wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, a rozwiązania, które się tam znalazły, dotyczą więcej niż jednego resortu.

"Rzeczywiście pracujemy nad takim projektem; ustawa ma dać rozwiązania, które są niezbędne w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy" - powiedział wiceszef MSWiA. Dodał, ze rozwiązania "przygotowywane są w ekspresowym tempie i są bardzo precyzyjne". "W związku z sytuacją na Ukrainie musimy zmienić szybko kilka rzeczy, ale o szczegółach nie będe mówił przed akceptacją projektu na poziomie rządu" - powiedział Wasik. Wyraził też nadzieję, że projekt zostanie przyjęty przez rząd jeszcze w tym tygodniu.

Straż Graniczna informuje o coraz większej liczbie uchodźców z Ukrainy. Tylko w niedzielę do Polski wjechało prawie 100 tys. uciekających przed wojną. Najwięcej osób przyjeżdża przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem. Kolejne 28 tys. uchodźców wjechało do godz. 7 w poniedziałek.

Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Od początku działań wojennych do Polski wjechało już ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk