Będzie dziewięć punktów recepcyjnych przy granicy, po cztery w województwie lubelskim i województwie podkarpackim, a także jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak podkreślił, ten ostatni ruszy za kilka godzin, a pozostałe są już gotowe.

Punkty zlokalizowane będą w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie oraz w Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku na Podkarpaciu.

Na czwartkowej konferencji Szefernaker poinformował, że wojewoda lubelski i podkarpacki rozpoczęli przygotowanie tzw. punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. "Myślę, że możemy przekazać już informację, że wojewodowie zgłosili gotowość tych punktów recepcyjnych. Myślę, że w ciągu kilkadziesiąt minut wojewoda lubelski i wojewoda podkarpacka przedstawią opinii publicznej te punkty, odbędą się stosowne konferencje" - mówił.

Jak podkreślił, na tę chwilę będzie dziewięć takich punktów. Będą zlokalizowane w miejscowościach Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne (Lubelskie) oraz w Korczowej, Medyce, Budomierzu oraz Krościenku na Podkarpaciu. Dodatkowy punkt powstanie w Przemyślu na dworcu kolejowym. "On będzie w ciągu paru godzin przygotowany. Przygotowujemy się na ewentualny przyjazd pociągów z Ukrainy" - powiedział wiceminister.