Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych wicepremier Jacek Sasin spotkał się z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Gieorgiewą - przekazał w poniedziałek resort aktywów państwowych. Rozmawiali m.in. o globalnych wyzwaniach zw. z inflacją z perspektywy polityki fiskalnej i monetarnej MFW.

W poniedziałek minister aktywów państwowych wziął udział w podpisaniu umowy między KGHM i amerykańskim NuScale ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Zgodnie z planem wizyty, Sasin spotkał się też z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą.

"Cieszę się, że MFW pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki. Działania rządu oraz mocne fundamenty gospodarki, pozwoliły zminimalizować negatywne skutki pandemii COVID-19 w Polsce, co zauważają międzynarodowe instytucje" – powiedział po spotkaniu Sasin.

Jak poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, tematem rozmowy były m.in. uwarunkowania gospodarcze i wyzwania globalne związane z wysokim poziomem inflacji z perspektywy polityki fiskalnej i monetarnej MFW. Rozmawiano też o tym, że wysoka inflacja na świecie może skutkować ograniczeniem długoterminowego wzrostu poszczególnych gospodarek.

"Wysoka inflacja w wielu krajach na świecie to efekt czynników zewnętrznych, w znacznej mierze związanych z pandemią. Rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie się z tym wiążą" – podkreślił cytowany w komunikacie szef MAP.

Resort przekazał, że w ocenie obojga polityków inflacja stała się istotnym wyzwaniem zarówno gospodarczym, jak również społecznym. "Bardzo często jest ona uwarunkowana przez szereg czynników, takich jak rosnące ceny energii czy zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw. Zjawiska te są głównie efektem pandemii" - stwierdzono.

Podkreślono, że według MFW polska gospodarka jest stabilna i przeszła pandemię znacznie lepiej niż gospodarki wielu innych krajów zachodniej Europy. Jej perspektywy w średnim okresie są korzystne. W ocenie Funduszu polska gospodarka oparta jest na mocnych fundamentach. MFW prognozuje, że w tym roku wzrost PKB Polski wyniesie 4,6 proc. - przypomniał MAP.

Według harmonogramu wizyty w Stanach Zjednoczonych, we wtorek Sasin ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych w Nowym Jorku i spotkać się z jej zarządem. W środę wicepremier ma odwiedzić należącą do KGHM kopalnię miedzi Robinson w Nevadzie i spotkać się z jej pracownikami.(PAP)