Reklama

Każdy, kto chciałby zainwestować w srebro, powinien mieć na uwadze jedynie dwie kategorie produktów: srebrne monety bulionowe i sztabki srebra. Tego typu wyroby są bowiem wykonywane z czystego kruszcu, a przy tym nie mają wartości kolekcjonerskiej, określonego nakładu, ani większych walorów estetycznych. Dzięki takiej specyfikacji, na ich cenę wpływa przede wszystkim ilość znajdującego się w nich srebra oraz jego bieżący kurs. Poniżej skupiliśmy się już wyłącznie na srebrnych monetach, ale warto mieć na uwadze, że sztabki oferują w zasadzie jednakowe korzyści i są równie atrakcyjne dla inwestora.

W które srebrne monety inwestować?

Na rynku można znaleźć srebrne monety bulionowe różnych producentów, niemniej zawsze warto skupić się na tych najbardziej rozpoznawalnych. Produkty renomowanych mennic są cenione na całym świecie, dzięki czemu nie będzie trudności z ich późniejszą odsprzedażą po godziwej cenie.

Do najważniejszych srebrnych monet bulionowych zaliczają się: południowoafrykański Krugerrand, Amerykański Orzeł, Liść Klonowy, Australijski Kangur czy Wiedeńscy Filharmonicy. Tego typu produkty zdecydowanie zdominowały rynek, przy czym dobrym wyborem będą również m.in. Chińska Panda czy brytyjska Britannia. W praktyce, to, którą konkretnie monetę wybierze inwestor, nie ma większego znaczenia, bowiem wszystkie są dostępne w zbliżonych cenach.

Srebrne monety bulionowe – dostępne standardy wagowe

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe mają masę jednej uncji (31,1 gramów), choć każdy bez problemu znajdzie również produkty o wadze 2, 1/2, 1/4 czy 1/10 uncji srebra. Trzeba jednak podkreślić, że w celach inwestycyjnych najlepiej jest nabywać monety jednouncjowe lub cięższe. Odpowiadają za to co najmniej dwa czynniki; za każdy gram srebra zapłaci się wówczas mniej niż w przypadku lżejszych monet, a po drugie cieszą się one największym zainteresowaniem, co gwarantuje ich stosunkowo łatwą odsprzedaż.

Warto podkreślić, że producenci i dealerzy srebra inwestycyjnego, tacy jak Mennica Polska, oferują możliwość zakupu srebrnych monet zarówno pojedynczo, jak i w zestawie np. 25 czy 100 sztuk. Ta druga opcja może zainteresować osoby, które chciałyby ulokować w fizycznym srebrze kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. W tej sytuacji sprzedawca nalicza niższą marżę, dzięki czemu inwestor płaci niższą cenę jednostkową za produkt.

Z ofertą srebrnych monet bulionowych Mennicy Polskiej można zapoznać się pod adresem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/srebro/srebrne-monety-bulionowe/.

Monety srebrne – kiedy warto zainwestować?

Zakup srebrnych monet bulionowych można traktować jako inwestycję średnio- lub długoterminową, która pozwoli zabezpieczyć część kapitału przed inflacją, kryzysem gospodarczym czy niepewnością na rynkach finansowych. Inaczej mówiąc, w srebro warto inwestować z tych samych powodów i mniej więcej w tych samych okresach, co w złoto. Dlaczego?

Srebro jest dziś przede wszystkim surowcem przemysłowym (większość popytu na kruszec pochodzi właśnie z przemysłu), ale praktyka pokazuje, że w dużym stopniu naśladuje ruchy cen złota, które jest już metalem inwestycyjnym. Trzeba jednak podkreślić, że choć ceny kruszców zmieniają się zwykle w tym samym kierunku, to w przypadku srebra są one znacznie silniejsze. Z tego względu będzie ono dobrym wyborem dla tych, którzy pozytywnie zapatrują się na przyszłość metali szlachetnych, ale jednocześnie akceptują nieco wyższe ryzyko inwestycyjne.