Policjanci udaremnili w piątek próbę zablokowania centrum Warszawy przez aktywistów. Wylegitymowali ponad 40 osób. Znaleźli przy nich kleje, rury, liny i karabińczyki. Zatrzymali też auto dostawcze przewożące farby i elementy metalowe - poinformował PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Nadkom. Marczak podkreślił, że piątek był bardzo pracowity dla funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. "Rano uwagę policjantów zwróciła grupę kilku osób. Zabezpieczono przy nich przedmioty świadczące o możliwym zablokowaniu ulic i obiektów znajdujących się na Śródmieściu, co mogło doprowadzić do zablokowania Warszawy" - zrelacjonował.

Do godz. 10 w piątek mundurowi wylegitymowali 31 osób. "Zabezpieczono rury, kleje, liny i karabińczyki. Czynności prowadzono m.in. na Placu Bankowym oraz al. Solidarności, ul. Marszałkowskiej, Długiej. Informacje przekazano pozostałym patrolom" - wyjaśnił rzecznik KSP.

Według policjanta działania te udaremniły zablokowanie ulic.

Jak zaznaczył, funkcjonariusze dalej monitorowali centrum Warszawy. Po godz. 14 na aleję Jana Pawła II podjechało auto dostawcze, do którego podbiegła grupa kilkunastu osób powiązanych ze środowiskami klimatycznymi. Według informacji PAP miało to miejsce w okolicy budynku PZU.

"Szybka reakcja policjantów sprawiła, że osoby się rozbiegły. Ostatecznie wylegitymowano kolejne 12 osób. Ponadto zabezpieczono rzeczy z ciężarówki. W tym pojemniki z farbą oraz elementy metalowe często wykorzystywane podczas blokowania budynków" - przekazał nadkom. Marczak.

Auto miało pękniętą lampę tylną zespoloną. Z tego powodu, jak dodał rzecznik KSP, zdecydowano o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu z zakazem dalszej jazdy.

Na przedmiotach, które policjanci znaleźli przy aktywistach, namalowany był znak klepsydry w kole. Znak ten jest używany przez ruch Extinction Rebellion (XR), który - jak czytamy na stronie ruchu - "za pomocą aktów pokojowych obywatelskiego nieposłuszeństwa przekonuje rząd do podjęcia sprawiedliwych działań w związku z kryzysem klimatycznym i ekologicznym".(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/