Marcin Ociepa - wiceszef MON i prezes stowarzyszenia OdNowa RP, które założyli byli politycy Porozumienia Jarosława Gowina - powiedział, że porozumienie sprowadza się przede wszystkim do uzgodnień programowych. "Szliśmy do wyborów wspólnie z programem Zjednoczonej Prawicy, więc będziemy go dalej popierać" - powiedział.

O zawarciu umowy politycznej między PiS a stowarzyszeniem OdNowa poinformował Kaczyński. To - jak mówił - umowa o współpracy. "O tym, że będziemy we wspólnym klubie (parlamentarnym) podtrzymywać istniejący rząd i że będziemy także (...) wspólnie występowali w kolejnych wyborach" - powiedział szef PiS.

Reklama

Dodał, że jest to krok, ale nie ostatni, który "ostatecznie kończy pewnego rodzaju momenty trudności" w obozie politycznym Zjednoczonej Prawicy. "Te rozmowy nie zawsze były łatwe, ale to tak w polityce jest. Koniec jest dobry, wszyscy wykazali tutaj zdrowy rozsądek" - stwierdził Kaczyński.

"Nasze programy, te elementy merytoryczne, które znajdują się w programie, nas po prostu łączą. Chociaż, oczywiście OdNowa ma pewną specyfikę, ale generalnie rzecz biorąc mieści się w naszym wielkim planie przebudowy Polski" - dodał.

Reklama

Kaczyński poinformował też, że w porozumieniu ze środowiskiem OdNowy są zawarte uzgodnienia dotyczące kandydata na prezydenta Warszawy. "Sądzę, że to będzie z czasem coś, co wywrze wpływ na wydarzenia polityczne w naszym kraju" - powiedział. Dodał zarazem, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o personaliach.

Ociepa powiedział, że parlamentarzyści OdNowy RP, którzy są zrzeszeni w stowarzyszeniu, ale także w zespole parlamentarnym w Sejmie, pozostają członkami klubu parlamentarnego PiS.

"Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie, które w swej istocie sprawdza się przede wszystkim do uzgodnień programowych" - powiedział Ociepa. Dodał, że w porozumieniu znalazły się "zapisy programowe, które nawiązują do istoty przesłania programowego OdNowy" i są skupione wokół pięciu priorytetów: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej oraz polityki zdrowotnej "ze szczególnym otwarciem na młode pokolenie".

"To jest te pięć priorytetów i ta wyjątkowa, szczególna grupa docelowa, na której chcemy się skupić i tworzyć wartość dodaną do Zjednoczonej Prawicy, bo to, żebyśmy mogli w 2023 roku rozpocząć serię wspólnych zwycięstw, by te rządy kontynuować" - powiedział Ociepa.

Dodał, że zostały uzgodnione też kwestie wspólnego startu w wyborach samorządowcach, parlamentarnych i europejskich, a szczegóły mają być jeszcze przedmiotem rozmów gdy będzie bliżej do wyborów.

"Pozostajemy także członkami administracji rządowej. Przedstawiciele OdNowy będą reprezentowani w kierownictwach łącznie pięciu resortów, dzięki czemu będziemy mogli też brać odpowiedzialność za ten program, z którym szliśmy razem do wyborów i który został potwierdzony także podpisem w tej umowie koalicyjnej" - dodał Ociepa.

Na początku września politycy związani w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina - oprócz Marcina Ociepy, również posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP.