Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova spotka się w Polsce z premierem Mateuszem Morawieckim, przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem i jednym z liderów opozycji Szymonem Hołownią - wynika z komunikatu, który opublikowała KE.

"Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Viera

jest dziś (w poniedziałek) w Polsce, gdzie spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem. Spotka się również z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Polska 2050 Szymonem Hołownią" - podano w komunikacie.

KE przekazała też, że w Gdańsku Jourova weźmie udział w ceremonii wręczenia nagród Free Speech Awards oraz w wydarzeniach upamiętniających 41. rocznicę Deklaracji Solidarności. Spotka się też z byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą.

Jourova wygłosi też przemówienie w Europejskim Centrum Solidarności. Spotka się również z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

1 września weźmie udział w uroczystości na Westerplatte z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w godzinach popołudniowych spotka się z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Według informacji PAP, Jourova zabiegała od dłuższego czasu o spotkanie z premierem Morawieckim wieloma kanałami. "Premier zdecydował się, na krótkie spotkanie w sprawach bieżących z komisarz Jourovą przy okazji jej wizyty w Polsce, która odbywa się z jej inicjatywy" - przekazało źródło zbliżone do rządu.