Na Zjednoczoną Prawicę w sierpniu chciało głosować 33 proc. zadeklarowanych wyborców, na Koalicję Obywatelską 26 proc., a 18 proc. na Polskę 2050 - wynika z sondażu ośrodka Social Changes dla wPolityce.pl. 9 proc. uzyskałaby Konfederacja, a 7 proc. Lewica.

Poniżej progu wyborczego znalazły się Kukliz'15, Porozumienie i PSL z 2 proc. poparcia. 1 proc. osób, które deklarują chęć głosowania nie wie, na jakie grupowanie oddałoby swój głos.

Od poprzedniego badania sprzed tygodnia Zjednoczona Prawica straciła 1 pkt proc.; poparcie dla Koalicji Obywatelskiej nie zmieniło się, a Polska 2050 i Konfederacja zyskały po 1 pkt. Lewica straciła 1 pkt proc., Kukiz'15 2 pkt., a PSL nie zmieniło wyniku.

Porozumienie, po deklaracji o wyjściu z Zjednoczonej Prawicy, zostało samodzielnie uwzględnione w badaniu po raz pierwszy.

Deklarowana frekwencja wynosi 68 proc.; 46 proc. zaznaczyło opcję, że zdecydowanie chce głosować, a 22 proc - "raczej tak". Z 20 proc. odpowiadających, że nie chcą głosować, 10 proc. zadeklarowało, że raczej tego nie zrobi i tyle samo jest zdecydowanych, by nie głosować. 12 proc. nie ma zdania, czy będzie głosować czy nie.

Badanie zostało zrealizowane od 13 do 16 czerwca przez internet metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na ogólnopolskiej próbie 1052 Polaków, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania.

Przy badaniu preferencji partyjnych próba była mniejsza - jedynie tych osób, które deklarowały udział w wyborach.