Minister Finansów nie planuje obciążać podatkiem PIT wygranych w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Projekt odpowiedniego rozporządzenia został w piątek opublikowany i przekazany do uzgodnień.

Na mocy projektowanego rozporządzenia zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród, otrzymanych przez podatników w loterii promocyjnej pod nazwą „Loteria Narodowego Programu Szczepień”, urządzonej przez Totalizator Sportowy. Chodzi o nagrody, których jednorazowa wartość przekracza 2280 zł. Nagrody o mniejszej wartości, wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych itp. nie podlegają opodatkowaniu z mocy ustawy o PIT.

MF przypomniało, że w loterii przewidziano w charakterze nagród m.in. samochody wraz z pieniędzmi na zakup ubezpieczenia o wartości ponad 112 tys. zł oraz prawie 107 tys. zł każda, nagrodę pieniężną 100 tys. zł i 50 tys. zł, oraz szereg nagród o wartości nieprzekraczającej 2280 zł.

Ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały kompletnej procedury zaszczepienia przeciwko COVID-19 i zarejestrują się w loterii do 30 września 2021 r.