Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zwróciło się do Mazowieckiego Konserwatora Zabytków z prośbą o potwierdzenie, czy lokalizacje urządzeń na moście Poniatowskiego, w których zostały zainstalowane, uzyskały jego akceptację - poinformowała PAP rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.

W połowie maja mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wystąpił do Zarządu Dróg Miejskich z pismem o zmianę lokalizacji wolno stojących szaf radarowych na moście Poniatowskiego. Podkreślił, że "nie decydował o precyzyjnej lokalizacji fotoradarów, a do zatwierdzenia przedstawiono jedynie niedokładną orientacyjną mapę umiejscowienia radarów".

W odpowiedzi na działania konserwatora Zarząd Dróg Miejskich oznajmił, że "Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prawie rok temu wydał zgodę na montaż fotoradarów na moście i na wiadukcie w zakresie i sposobie wykonania określonym w programie robót, który był załącznikiem do tej zgody, i w którym jest zarówno ich wygląd, jak i mapa z lokalizacją".

W zeszłym tygodniu odbyła się kontrola wojewódzkiego konserwatora zabytków na moście Poniatowskiego, której celem była ocena stanu zachowania całej budowli.

Jak poinformowało wtedy PAP biuro wojewódzkiego konserwatora zabytków, w trakcie oględzin "zostanie dokładnie sprawdzony zarówno stan poszczególnych elementów mostu, jak i planowany zakres przyszłych prac remontowych". Kontrolerzy przeanalizują także "zakres wydanych pozwoleń na prace remontowe na moście, jak i dalsze potrzeby w tej dziedzinie".

Podczas kontroli konserwatorzy mieli przyjrzeć się również sześciu fotoradarom ustawionym na moście, o których zmianę lokalizacji zawnioskował mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. "Zamontowane radary i ich wpływ na stan mostu będzie jednym z kontrolowanych elementów" – poinformowało biuro konserwatora.

Jak na razie fotoradary nie działają. Urządzenia nie zostały jeszcze przekazane przez miasto Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego, który jest uprawniony do prowadzenia kontroli z wykorzystaniem tego typu urządzeń.

W rozmowie z PAP rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak podkreśliła, że z uwagi na wątpliwości Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków dotyczące montażu urządzeń na moście Poniatowskiego, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD zwróciło się do konserwatora z prośbą o potwierdzenie, czy lokalizacje, w których zostały zainstalowane urządzenia, uzyskały jego akceptację. "Po uzyskaniu odpowiedzi będą podejmowane dalsze decyzje" - dodała Niżniak.

Radary są usytuowane na zabytkowym moście Poniatowskiego po obu brzegach Wisły. Przy jezdni prowadzącej z Centrum w kierunku Pragi stoją przy wieżycy, następnie nad ul. Solec, a także nad Wisłą. Na pasie dla jadących z Pragi do centrum pierwszy fotoradar będzie kontrolował prędkość przed Wybrzeżem Szczecińskim, następny niemal na wysokości lewego brzegu Wisły, a ostatni nad ul. Kruczkowskiego. Ich usytuowanie wzbudziło sprzeciw historyków i varsavianistów.