Senat w czwartek będzie głosował w sprawie wyrażenia zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował w środę, na początku posiedzenia izby marszałek Tomasz Grodzki.

W kwietniu Wróblewskiego na RPO wybrał Sejm; aby mógł on objąć to stanowisko musi jeszcze uzyskać poparcie Senatu.

"Jutro, to jest 13 maja, rozpatrzymy punkt dotyczący wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się bezpośrednio po rozpatrzeniu tego punktu" - poinformował marszałek Senatu.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu ub. roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Parlament wcześniej już trzykrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.