W imieniu żony oficera BOR, który zginął w Smoleńsku, kieruję pozew przeciwko TVP za opublikowanie ostatnich krzyków ofiar tej katastrofy - poinformował w niedzielę mec. Roman Giertych. Jego zdaniem, w skandaliczny sposób naruszyło to prawo rodzin zmarłych do godnego przeżywania żałoby.

W rozmowie z PAP adwokat dodał, że chodzi o żonę oficera chroniącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jednak - ze względu na wiążącą go tajemnicę - nie podał szczegółów.

"Kieruję pozew w imieniu żony oficera BOR, który zginął w Smoleńsku przeciwko TVP za opublikowanie ostatnich krzyków ofiar tej katastrofy. To jawne i skandaliczne naruszenie dóbr osobistych rodzin zmarłych tam osób do godnego przeżywania żałoby" - czytamy we wpisie adwokata opublikowanym w niedzielę na Twitterze.

Mowa o filmie przedstawiającym ustalenia raportu podkomisji smoleńskiej, która od 2016 r. bada przyczyny katastrofy. Jako pierwsza w sobotę wyemitowała go Telewizja Republika, a następnie - wieczorem - TVP1.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Do momentu nadania depeszy, dziennikarzowi PAP nie udało się uzyskać komentarza TVP.