Szef KPRM był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19, które ruszają w piątek. W tym kontekście pojawiły się doniesienia, że część środowiska nie jest zadowolona, że będzie szczepiona produktem firmy AstraZeneca, a nie firm Pfizer czy Moderna i gdyby to była szczepionka jednej z tych dwóch ostatnich to odzew byłby 100 proc.

Dworczyk mówił, że nie wie, czy byłby 100 proc. odzew. "W tej chwili mamy bardzo wysoki odsetek nauczycieli, którzy się zgłosili" - poinformował Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień. Dopytywany, jaki to odsetek, odparł, że przed południem odbędzie się konferencja prasowa z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem oraz wiceszefową MEiN Marzeną Machałek, gdzie podane będą szczegółowe informacje na temat tych szczepień.

"Cieszę się, że tak dużo nauczycieli zgłosiło się do szczepienia. Jestem przekonany, że z czasem to będzie jeszcze większy odsetek" - podkreślił. "Po raz kolejny muszę wyrazić ubolewanie, że niektórzy nieodpowiedzialni politycy czy związkowcy próbowali straszyć nauczycieli, czy wprowadzać jakiś taki niepokój podając nieprawdziwe informacje na temat szczepionki AstraZeneca" - podkreślił minister.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku - wtedy w ramach grup zero szczepionkę zaczęli przyjmować przedstawiciele służb medycznych, a następnie m.in. pracownicy ośrodków pomocy społecznej i pensjonariusze domów pomocy społecznej. 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne - szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy 70 plus. W piątek rozpoczną się szczepienia nauczycieli.