Zastanawiamy się, jak potwierdzać status osoby, która wykonała test lub została zaszczepiona – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej o luzowania obostrzeń w związku z pandemią padło pytanie, czy rząd rozważa wprowadzenie statusu ozdrowieńca dla osób, które przebyły zakażenie koronawirusem.

"Zastanawiamy się, jak w przypadku testu i szczepienia potwierdzić status osoby, która wykonała test lub zaszczepiła się" – powiedział Niedzielski.

Odpowiadając na pytanie, wskazał, że temat statusu ozdrowieńca był dyskutowany z premierem Mateuszem Morawieckim na Radzie Medycznej, ale, jak wskazał, w związku z takim statusem istnieją "poważne wątpliwości ze strony medycznej".

"Pierwsza wątpliwość dotyczy oznaczania poziomu przeciwciał po przebyciu choroby, który gwarantuje odporność na zakażenie" – tłumaczył szef MZ.

"Druga dotyczy tego, że przebycie COVID-19 ma bardzo różny charakter, w przeciwieństwie do standardowej szczepionki, która zapewnia intensywną odpowiedź immunologiczną organizmu. Osoby, które przechodzą skąpoobjawowo lub bezobjawowo mają ten poziom przeciwciał zdecydowanie niższy" – powiedział.

Dlatego – wyjaśnił – wprowadzenie statusu ozdrowieńca jest skomplikowane.