Od kilku tygodni obserwujemy stabilizację sytuacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Niepokojąca, zdaniem premiera, jest liczba zgonów.

- Musimy postępować ostrożnie i nie możemy sobie pozwolić na duże luzowanie - powiedział Mateusz Morawiecki. I dodał: "Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy jakie są dane pandemiczne."

- W takich warunkach powrót do całkowitej normalności gospodarczej jest niemożliwy - powiedział premier.

Reklama

Mateusz Morawiecki powiedział, że po dwóch tygodniach decyzje zawsze będą weryfikowane i wszelkie luzowanie obostrzeń jest wdrażane warunkowo.

Hotele otwarte od 12 lutego

12 lutego nastąpi otwarcie hoteli do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Jak zapowiedział minister Jarosław Gowin, posiłki z hotelowych restauracji będą dostarczane do pokoi gości. Od 12 lutego otwierają się także kina, teatry, filharmonie i opery w takim samym limicie miejsc. W pomieszczeniach obowiązują maseczki.

Boiska i stoki narciarskie od 12 lutego otwarte

Dopuszczona będzie aktywność sportowa na terenach otwartych: otwarte zostaną boiska, korty i stoki.

Co z klubami fitness od 12 lutego?

Siłownie i kluby fitness będą zamknięte. Rząd decyduje się także na otwarcie basenów.

Restauracje nieczynne

Nic się nie zmienia niestety jeśli chodzi o otwarcie restauracji. Będą nadal zamknięte.

NOWE OBOSTRZENIA - OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO

  • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.