Szczepienia nauczycieli, którzy pracują obecnie w szkołach w systemie stacjonarnym, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca. Starsi nauczyciele będą szczepieni preparatami koncernu Pfizer i firmy BioNTech oraz firmy Moderna.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej ocenili na piątkowej konferencji prasowej, że w sprawie szczepień nauczycieli od wielu dni panuje "chaos informacyjny". "Nauczyciele nie wiedzą kiedy będą zaszczepieni, nie wiedzą, czy ci 60 plus mają szansę też być szczepieni równolegle do tych młodszych nauczycieli" - powiedziała wiceprzewodnicząca klubu KO Katarzyna Lubnauer.

Skrytykowała też głównego doradcę premiera, prof. Andrzeja Horbana za sugestię, że szczepionka firmy AstraZeneca może być mniej skuteczna niż te firm: Pfizer i Biontech oraz Moderna (prof. Horban mówił w czwartek w PR24 m.in., że szczepionka AstraZeneca "nie jest najgorsza i spełnia kryteria, które stawiane są dotychczasowym szczepionkom"). "W ten sposób przekazuje nauczycielom obawy, czy oni powinni czy nie szczepić się szczepić tą szczepionką" - dodała posłanka. Przekonywała, że preparat AstraZeneca w stu procentach zabezpiecza przed ciężkim zachorowaniem i pobytem w szpitalu.

Sekretarz klubu KO Zbigniew Konwiński ocenił, że w sprawie szczepień nauczycieli "mamy do czynienia z niewątpliwym bałaganem i dezinformacją". "I w tej sprawie chcemy, aby w najbliższym możliwym czasie zebrała się wspólnie komisja edukacji i komisja zdrowia, żeby przedstawiciele ministerstw zarówno edukacji jak i zdrowia odpowiedzieli na te wszystkie wątpliwości" - zaznaczył poseł Koalicji.

O problemy, na które na konferencji zwracali uwagę posłowie KO, pytany był też w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ zapewnił, że jeżeli pojawią się dodatkowe dostawy szczepionek Pfizera i Moderny, wówczas w pierwszej kolejności otrzymają je nauczyciele powyżej 60. roku życia.

Pytany o pracowników szkół, którzy nie są nauczycielami, Niedzielski poinformował, że temat ten zostanie poruszony na spotkaniu Rady Medycznej. "Na tę chwilę ta grupa nie jest rzeczywiście zakwalifikowana, ale tutaj jeszcze potrzebujemy chwilę czasu na rozmowę" - dodał minister.

W najbliższą niedzielę rozpoczną się z kolei powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W kolejną niedzielę 14 lutego rozpoczną się testy na koronawirusa dla nauczycieli przedszkoli.

Według dotychczasowych zapowiedzi, w poniedziałek rozpoczną się zapisy na szczepienie nauczycieli, którzy pracują obecnie w szkołach w systemie stacjonarnym, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach, a pierwsze szczepienia tej grupy rozpoczną się piątek 12 lutego.