Niedzielski był pytany na konferencji prasowej o to, kiedy zapadnie decyzja dotycząca ewentualna pójścia do szkół uczniów starszych klas.

"Na pewno nie chcemy robić w ten sposób, żeby tydzień po tygodniu, czy dwa tygodnie, podejmować kolejne decyzje. Chcemy bardzo dokładnie zrozumieć i zobaczyć, jakie są efekty wprowadzonych rozwiązań w postaci puszczenia uczniów z klas 1-3 do szkół" - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Dodał, że przed otwarciem szkól dla klas 1-3 zrobiono badanie przesiewowe wśród nauczycieli w kierunku zakażenia koronawirusem. "To badanie wykazało, że około 2 proc. populacji nauczycieli - a to była bardzo dużo populacja rzędu 130 tys. osób - zostało zweryfikowanych jako pozytywne wyniki" - powiedział Niedzielski.

Poinformował, że przygotowywane jest kolejne badanie przesiewowe, które odbędzie się w drugim tygodniu lutego. "Zbadamy podobną, analogiczną grupę nauczycieli i zweryfikujemy, jak wygląda poziom zakażeń" - powiedział minister zdrowia.

Podkreślił, że z informacji przestawionych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego wynika, że "na razie sytuacja na poziomie tych szkół, które mają naukę tradycyjną dla klas 1-3, jest bez zmian". "Tam mamy 0,5 proc. szkół, które przeszły w nauczanie hybrydowe albo zdalne" - powiedział. Dodał, że w październiku, "gdy pandemia się rozpędzała", ten odsetek był bliski 10 proc.

"Widać, że sytuacja jest komfortowa. Ale będziemy starali się te decyzje podejmować przede wszystkim w oparciu o to badanie przesiewowe" - zaznaczył.

Pytany, kiedy będzie ogłoszona decyzja w sprawie nauczania powiedział, że jest to decyzja premiera Mateusza Morawieckiego. "W imieniu pana premiera mogę powiedzieć, ta decyzja na pewno do jutra będzie ogłoszona" - powiedział Niedzielski.