"Od dzisiaj zaczynamy ten projekt - dyplomatycznego BBN - realizować. Od dzisiaj mam pełnomocnictwa i zaczynamy prace nad różnymi koncepcjami takiego Biura, a prezydent ostatecznie rozstrzygnie, jaki będzie jego kształt organizacyjny" - powiedział PAP Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda dokonał w poniedziałek zmian w składzie swej kancelarii; między innymi ustanowił Krzysztofa Szczerskiego, dotychczasowego szefa gabinetu prezydenta RP, swym pełnomocnikiem do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

"Pan prezydent dzisiaj przy wręczeniu mi powołania wyraźnie powiedział, że idea jest taka, aby obok Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które realizuje specyficzne obowiązki prezydenta, jakie dotyczą zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i kwestii dbania o bezpieczeństwo państwa polskiego, powstała druga wyspecjalizowana komórka w Kancelarii Prezydenta, która w sposób pełny będzie realizowała zadania wynikające z tego, że prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej Polskiej w relacjach międzynarodowych" - powiedział PAP Szczerski.

Reklama

Zaznaczył, że Biuro Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP będzie współpracowało z premierem i ministrem spraw zagranicznych w realizacji polskiej polityki zagranicznej. "Plan powstania tego biura to podsumowanie dorobku ostatnich bardzo aktywnych pięciu lat, w ciągu których prezydent Duda odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej poprzez swoje inicjatywy, w których współdziałał z Radą Ministrów, dotyczące relacji transatlantyckich czy też inicjatywy Trójmorza" - podkreślił.

Jak dodał, prezydent uznał, że należy usystematyzować zakres polityki głowy państwa, jakim jest uczestnictwo w polityce międzynarodowej, poprzez wyodrębnienie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP i większą instytucjonalizację tej polityki w ramach Kancelarii Prezydenta.

"Docelowo zatem model jest taki, że KPRP jako główna instytucja obsługująca urząd prezydenta RP, a w jej ramach funkcjonują dwa wyspecjalizowane biura, które zajmują się dwoma wyszczególnionymi w konstytucji obszarami kompetencji prezydenta RP, czyli Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Biuro Polityki Międzynarodowej" - mówił Szczerski.

Prezydencki minister powiedział, że jego zadaniem jest teraz "sformułowanie koncepcji funkcjonowania Biura Polityki Międzynarodowej, przedyskutowania jej w ramach władz publicznych oraz docelowo przekształcenie istniejącego obecnie Biura Spraw Zagranicznych w Biuro Polityki Międzynarodowej".