O potrzebie walki z antysemityzmem, wspólnej historii i projektach, szczególnie w dziedzinie nowoczesnych technologii - mówili we wtorek na wspólnej konferencji prasowej premierzy Polski i Izraela, Beata Szydło i Benjamin Netanjahu.

Konferencja odbyła się na zakończenie polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych w Jerozolimie.

Szydło poinformowała, że rozmowy z szefem izraelskiego rządu dotyczyły historii i przyszłości, wykorzystania nowoczesnych technologii, rozwoju, wymiany młodzieży oraz spraw socjalnych. "To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to rzeczywiście nasza historia, wspólne losy, które zostały tak brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców" - powiedziała premier.

Podkreśliła, że dzisiaj musimy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość. Jak zaznaczyła, obowiązkiem Polski i Izraela jest upominanie się o prawdę historyczną.

Szydło zaznaczyła, że Polska jest zdeterminowana, by "walczyć z jakimikolwiek przejawami antysemityzmu".

"Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Ofiarą był naród polski i naród żydowski. Ci, co zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć zarówno Polaków, jak i Żydów" - powiedziała.

Premier zaznaczyła, że jest istotne, aby młodzież izraelska przyjeżdzająca do Polski odwiedzała nie tylko historyczne miejsca, ale żeby „poznawała Polskę nową, nowoczesną”. Szydło podkreśliła, że Polska ma ambitny plan rozwoju.

„W ramach tego planu bardzo ważny priorytet to nowoczesne technologie. Izrael jest wiodącym państwem w tym zakresie. Mamy też osiągnięcia, ale chcemy, żeby nowoczesne technologie, badania były podstawą rozwoju gospodarczego Polski (…) Cieszę się, że już wkrótce będziemy mogli na ten temat rozmawiać na bazie forum innowacyjnego, które rozpocznie swoją działalność” – powiedziała.

„Przyszłość należy do nowoczesnej technologii, rozwoju. Bardzo się cieszę, że będziemy realizować nowoczesne projekty” – dodała.

„Izrael ceni Polskę jako partnera, przyjaciela i dostrzega przyszłość; przyszłość należy do tych, którzy wprowadzają innowacje" - powiedział z kolei Netanjahu. Podkreślił, że przyjaźń między Izraelem a Polską jest "konkretna", ale ma też „głęboki wymiar duchowy”. Wspomniał o wspólnej historii obu narodów, która - jak zaznaczył - miała "wzloty i upadki".

"Trzy miliony polskich Żydów zostało zamordowanych przez niemieckich nazistów, była to ogromna tragedia, Polska również przeżyła ogrom cierpienia podczas II wojny światowej" - powiedział premier Izraela.

"Polska ma zdecydowane stanowisko, jeżeli chodzi o pojawiający się antysemityzm w różnych częściach Europy. Doceniamy to" - zaznaczył Netanjahu.

„Wiemy, że Polska zajmuje stanowisko na forach międzynarodowych przeciwko antysyjonizmowi czy antyizraelskim rezolucjom. To bardzo ważne” – powiedział.

Netanjahu mówił też o obszarach współpracy między Polską a Izraelem, w tym kontekście wymienił m.in. rolnictwo, bezpieczeństwo, turystykę i sferę technologiczną, w tym cyberbezpieczeństwo i przemysł samochodowy. Premier Izraela ocenił, że Polska przeszła „ogromną transformację”.

„Polska rozwija się na wiele sposobów szybciej niż większość krajów europejskich. Doceniamy ten fakt” – powiedział.

Wcześniej Szydło i Netanjahu podpisali wspólną deklarację. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpisali polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym. Szydło podkreśliła, że porozumienie to „wielkie osiągnięcie”.

„Ta umowa jest ważna dla polskich i izraelskich rodzin. Gwarantuje realizację zasad równego traktowania transferów środków pieniężnych i sumowania okresów zatrudnienia” – powiedziała polskim dziennikarzom Rafalska. Zaznaczyła, że umowa musi być jeszcze ratyfikowana.

„Dla wszystkich osób, dla których sumowanie okresów zatrudnienia ma znaczenie dla uprawnień emerytalnych czy rentowych, czy innych świadczeń, ma znaczenie” - dodała.