Jednym z tematów konsultacji jest współpraca gospodarcza.

Beata Szydło rozmawia z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Równoległe trwają konsultacje resortowe, w których uczestniczą przedstawiciele MON, MEN, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po spotkaniach zaplanowane jest oświadczenie premierów Polski i Izraela. Beata Szydło i Benjamin Netanjahu podpiszą wspólną deklarację. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpiszą polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.

Reklama

„Jednym z istotnych tematów rozmów będzie współpraca gospodarcza w ramach realizowanego przez rząd premier Beaty Szydło +Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju+” – powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. W lutym 2016 r. rząd przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - dokument przedstawiający wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką (tzw. pułapki rozwojowe) oraz propozycje działań wokół pięciu filarów rozwojowych. Na podstawie planu została opracowana Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

„Ważnym punktem tej wizyty będzie również podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia o zabezpieczeniu społecznym. Dotychczasowy brak takiej umowy wywoływał wiele niekorzystnych skutków, jak chociażby brak możliwości sumowania okresów ubezpieczenia z obu państw w celu ustalenia prawa i wysokości renty lub emerytury”- dodał.

Rzecznik rządu podkreślił, że do tej pory zarówno Polska, jak i Izrael brały pod uwagę tylko okresy ubezpieczenia ze swojego terytorium, nie wliczając ubezpieczenia z drugiego państwa.

We wtorek po południu premier Szydło złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem i w Bazylice Grobu Pańskiego. We wtorek rano premier wzięła udział w mszy świętej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Spotkała się też z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

Z Jerozolimy Tomasz Grodecki (PAP)