W przyszłym tygodniu mają ruszyć prace gabinetu cieni PO. Wcześniej jednak, w niedzielę, partyjni eksperci od finansów i gospodarki odniosą się do zaprezentowanej w piątek przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego "Konstytucji biznesu".

Konferencja czwórki posłów PO, "ministrów" w gabinecie cieni Platformy: Włodzimierza Nykiela (finanse), jego zastępczyni Izabeli Leszczyny, Marii Małgorzaty Janyski (gospodarka) oraz odpowiedzialnego za rozwój i infrastrukturę szefa klubu PO Sławomira Neumanna odbędzie się wczesnym popołudniem w siedzibie Platformy przy ul. Wiejskiej w Warszawie. Politycy skomentują propozycje, o których mówił w piątek wicepremier Morawiecki.

W przyszłym tygodniu z kolei, we wtorek lub w czwartek, zbierze się gabinet cieni PO i wtedy formalnie ruszą jego prace. "To będzie prawdziwy gabinet w sensie nadzoru i opiniowania tego co, dzieje się w ministerstwach, takiego bardzo twardego i systematycznego. Będziemy też pokazywać, co trzeba zmienić, jakie prawo pisać, żeby lepiej rządzić" - podkreślił w sobotniej rozmowie z PAP szef Platformy Grzegorz Schetyna, który stanął na czele gabinetu cieni.

Politycy PO będą ponadto prezentować na bieżąco bilans rządów Prawa i Sprawiedliwości. "Będziemy liczyć koszty - i dla budżetu i dla gospodarstw domowych, pokazywać liczby, np. ile pieniędzy odpłynęło z giełdy" - zapowiedział szef PO.

Gabinet ma "obradować" regularnie; do końca roku zaplanowane są też kolejne konferencje poświęcone działalności rządu Beaty Szydło w poszczególnych obszarach funkcjonowania państwa. Na dalszym etapie w prace gabinetu Grzegorza Schetyny mają zostać włączeni m.in. europosłowie Platformy, samorządowcy i niezależni eksperci.

Gabinet cieni PO został zaprezentowany podczas czwartkowego posiedzenia Rady Krajowej ugrupowania. Zastępcami "premiera" Schetyny zostali była premier Ewa Kopacz i b. szef MON Tomasz Siemoniak. W składzie gabinetu znaleźli się również: szef klubu PO Sławomir Neumann (resort rozwoju i infrastruktury), Rafał Grupiński (kultura i dziedzictwo narodowe), Borys Budka (sprawy wewnętrzne i administracja), Czesław Mroczek (obronność), Rafał Trzaskowski (sprawy zagraniczne), Krzysztof Brejza (sprawiedliwość), Włodzimierz Nykiel (finanse), Urszula Augustyn (edukacja), Piotr Wach (nauka i szkolnictwo wyższego), Tomasz Grodzki (zdrowie).

"Ministrami" w gabinecie PO są ponadto: Michał Szczerba (polityka senioralna), Jarosław Duda (praca i polityka społeczna), Arkadiusz Marchewka (cyfryzacja), Jacek Protas (minister ds. samorządów), Dorota Niedziela (rolnictwo), Ireneusz Raś (sport i turystyka), Gabriela Lenartowicz (środowisko), Tadeusz Aziewicz (gospodarka morska), Małgorzata Janyska (gospodarka), Zdzisław Gawlik (energia). Monika Wielichowska jest w gabinecie cieni pełnomocniczką ds. równego statusu, sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski - szefem Komitetu Stałego, a skarbnik Mariusz Witczak - szefem KPRM.

W "Konstytucji biznesu" Mateusza Morawieckiego znalazły się m.in. zasada: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana, "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców. Pozostałe filary "Konstytucji biznesu" to m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej dla przychodów miesięcznych do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON - przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, oraz powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.