"Konstytucja dla biznesu" to bardzo ciekawe rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi prowadzących w Polsce przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w wywiadzie dla TVP1 nawiązał do zaprezentowanych przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego założeń tzw. konstytucji dla biznesu. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie zasad: "Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", czy "zapisy prawa, w tym skarbowe, nie mogą działać wstecz".

"To nowy projekt, który proponuje rząd PiS, rząd pani premier Szydło. Myślę, że to jest bardzo ciekawe rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi prowadzących w Polsce przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to do nich przede wszystkim był skierowany Kongres 590" - podkreślił.

"Oni są tą absolutnie główną częścią naszej gospodarki, to jest 99,8 proc. polskich firm, to są właśnie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, w związku z czym to oni są przede wszystkim adresatami tych rozwiązań" - powiedział prezydent.

Dodał, że w czasie Kongresu 590, który odbył się w podrzeszowskiej Jasionce, przede wszystkim słuchał ocen przedsiębiorców, którzy - jak relacjonował - mówili, że jeśli zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego przybrałyby formę aktów prawnych, z pewnością przyczyniłoby się to poprawienia warunków dla polskiego biznesu.

"A to jest chyba dla nas w tej chwili najważniejsze. My chcemy, żeby przedsiębiorcom łatwiej prowadziło się działalność, my chcemy, by młodzi ludzie mieli większą odwagę zakładania firm i realizowania się" - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że jest za promowaniem najbardziej obiecujących start-upów i projektów w dziedzinie badania i rozwój.

Jak dodał, i on, i rząd premier Beaty Szydło stawiają na to, aby ułatwiać firmom kontakty z polskimi naukowcami, polskimi uczelniami i nakłaniają przedsiębiorców, by sami zakładali centra badawczo-rozwojowe.

Prezydent zaznaczył, że w ten sposób rosną szanse na to, by zwiększyć wydajność pracy poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, oraz by mieć "polskie innowacyjne rozwiązania, patenty, wszystko co jest konieczne dla rozwoju dzisiaj nowoczesnej gospodarki". "A to jest niezwykle ważny kierunek" - podkreślił.

Andrzej Duda zauważył, że w czasie kongresu polscy politycy promowali ideę "patriotyzmu zakupowego", czyli kupowania polskich produktów. Wskazał, że dawniej ludzie nie kupowali polskich produktów, bo kojarzyły im się ze złą jakością. "To się na szczęście zmienia. (...) Polacy coraz częściej kupują produkty, które zostały wyprodukowane przez polskie firmy, w Polsce" - zaznaczył.

"Natomiast dla mnie patriotyzm gospodarczy - jako dla prezydenta - to jest pomoc polskim firmom, tym, które już dzisiaj czują się na siłach, aby mogły realizować ekspansję, także i za granicą" - powiedział prezydent. Jak dodał, stara się być ambasadorem polskiej marki za granicą. "Każda moja wizyta w tej chwili w zasadzie ma profil gospodarczy" - podkreślił Andrzej Duda.