Ponad 7 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury; środki zostaną przeznaczone na kolejne remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Decyzję w tej sprawie podjęli w poniedziałek radni województwa.

"Mazowsze to dziś najszybciej rozwijający się region Unii Europejskiej. Stabilna sytuacja finansowa i prężnie działająca gospodarka sprawiają, że możemy co jakiś czas wygospodarować dodatkowe środki na zakup sprzętu czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych w naszych szpitalach i instytucjach kultury" – podkreślił marszałek Adam Struzik, cytowany przez biuro prasowe sejmiku w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc powiedziała, że "po raz kolejny udało wygospodarować dodatkowe środki dla szpitali". "Wsparcie trafi aż do 12 placówek. Zakupią one nie tylko niezbędny sprzęt, ale także przeprowadzą prace remontowe czy termomodernizacyjne – dodała.

Środki trafią do m.in. Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

Wsparcie trafi także do Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. B. Borzym w Radomiu, do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce czy Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie.

Dodatkowe środki finansowe z budżetu Mazowsza trafią ponadto do instytucji kultury. Ponad 2 mln zł przeznaczonych zostanie na dotacje m.in. dla: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". (PAP)