Nowoczesna będzie głosować za skierowaniem do komisji tylko prezydenckiego, a dwa inne proponuje zakończyć na pierwszym czytaniu – oświadczył Piotr Misiło z "N" podczas debaty nad trzema projektami ustaw o restrukturyzacji kredytów walutowych.

Jeden projekt złożony został przez prezydenta Andrzeja Dudę, a dwa inne - kluby PO i Kukiz'15.

Misiło wskazał, że należy przy analizie tych projektów zachować względny umiar i kompromis uwzględniający jednocześnie dobro gospodarki narodowej, zadłużonych gospodarstw domowych, ale i banków.

„Po lekturze wszystkich trzech projektów należy zwrócić uwagę, że restrukturyzacja może oznaczać bardzo wysokie koszty zamknięcia pozycji walutowej banków, wynikającej z przewalutowania wraz z silną presją na osłabienie złotego, ze znacznym ryzykiem zwiększenia kosztów obsługi długu publicznego” – podkreślił Misiło.

Podkreślił, że projekt Kukiz ’15 jest nacechowana brakiem ekonomicznej i prawnej logiki. "Gdybym miał określić go jednym zdaniem, to posiłkowałbym się słowami Herberta: ignorancja ma oczy orła i wzrok sowy” – powiedział Misiło.

W jego ocenie projekt PO jest powtórzeniem uchwalonej przez Sejm poprzedniej ustawy z sierpnia 2015 r. Misiło wskazał, że zapisana w projekcie możliwość restrukturyzacji kredytów powinna być rozszerzona na wszystkich konsumentów i kredytobiorców. „Wasz projekt pod względem technicznym jest o niebo lepszy od projektu Kukiz’15. Nie narusza regulacji wewnętrznych, ale otrzymał także negatywne oceny” – powiedział poseł Nowoczesnej.

Misiło wskazał, że „najbardziej w kontekście sytuacji polskiej gospodarki racjonalny jest projekt prezydencki”. Mimo to "ta ustawa nie rozwiązuje problemu".