Korea Północna podjęła w nocy ze środy na czwartek nieudaną próbę wystrzelenia pocisku balistycznego średniego zasięgu - poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.

Test przeprowadzono ok. północy czasu polskiego. Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Dowództwo Sił Strategicznych USA (US Stratcom) podczas próby wykorzystano najprawdopodobniej pocisk balistyczny typu Musudan, który został wystrzelony z poligonu w pobliżu miasta Kusong w północno-zachodniej części kraju.

Ostatnią, również nieudaną próbę z rakietą typu Musudan przeprowadzono w sobotę nad ranem. Wcześniej pociski balistyczne tego typu testowano w kwietniu, maju i czerwcu, lecz wysiłki Pjongjangu również w tamtych przypadkach kończyły się fiaskiem.

Zdaniem ekspertów rakieta Musudan ma zasięg od 2,5 tys. do 4 tys. km i mogłaby dosięgnąć Korei Południowej i Japonii, ale także amerykańskich baz wojskowych na Pacyfiku.

Próby balistyczne Pjongjangu są przyjmowane z niepokojem i dezaprobatą przez sąsiadów Korei Płn., przede wszystkim – przez władze południowokoreańskie.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.