"Ten budżet jest naprawdę budżetem stabilnym, wiarygodnym i gwarantuje realizację naszych wszystkich obietnic, on jest bardzo dobrze wyliczony, gwarantuje również dodatkowe dochody do budżetu m.in. z uszczelniania podatku VAT, czego PO w przeciągu ostatnich 8 lat nie była w stanie zrobić" - powiedział w środę Bochenek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

"Analizy z końca sierpnia tego roku wyraźnie wskazują, że to (uszczelnianie podatku VAT) się stopniowo udaje realizować, dochody z VAT wzrosły o dodatkowe 10 mld zł" - dodał.

Rzecznik rządu mówił też, że "jest wdrożony pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór akcyzy, jednolity plik kontrolny, który ma wprowadzić lepszą koordynację w zakresie ściągalności podatku VAT z tytułu faktur, aplikacje krytyczne, spółka powołana jeszcze przez poprzedniego ministra finansów Pawła Szałamachę, która ma przygotować odpowiednie rozwiązania informatyczne, narzędzia informatyczne, które mają również wprowadzić lepszy nadzór nad przepływem dokumentów księgowych po to, aby nie dochodziło do jakichś nielegalnych działań".

Reklama

Sejm rozpoczął w środę prace nad projektem ustawy budżetowej na 2017 rok. Zaplanowano w nim dochody w wysokości 325,2 mld zł, a wydatki - 384,6 mld zł.

Według projektu budżetu na 2017 r. wzrost PKB (w ujęciu realnym) ma wynieść 3,6 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych - 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5,5 proc.

Maksymalny poziom deficytu ustalono na kwotę nie większą niż 59,3 mld zł.

Po przyjęciu pod koniec września przez rząd projektu premier Beata Szydło zapewniła, że znalazły się w nim pieniądze na najważniejsze programy społeczne rządu, w tym na Program 500+. (PAP)