Co najmniej czworo dzieci zginęło, gdy w czwartek rakiety uderzyły w pobliżu szkoły w zachodniej części Aleppo, kontrolowanej przez syryjską armię. W dzielnicach rebeliantów w ciągu 48 godzin śmierć poniosło 71 cywilów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

Według państwowej agencji prasowej SANA szkoła w dzielnicy Sulejmanija była celem ataku terrorystycznego.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka donosi, że o świcie w czwartek na wschodzie miasta odnotowano ponad 20 nalotów syryjskiego i rosyjskiego lotnictwa. Jednocześnie siły rządowe zdobyły nowe tereny na północnym wschodzie Aleppo, m.in. wzgórza, z których widać obszary będące w rękach rebeliantów.

Według Obserwatorium w silnych bombardowaniach dzielnic będących w rękach rebeliantów od wtorku zginęło co najmniej 71 cywilów.

Od 22 września wojska reżimu prezydenta Baszara el-Asada prowadzą ofensywę w Aleppo, by odzyskać kontrolę nad całą dawną stolicą gospodarczą Syrii. Miasto od 2012 roku jest podzielone: część miasta kontrolują siły rządowe a część przeciwnicy Asada.

Operację sił reżimowych wspierają szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, które na początku tygodnia zintensyfikowało naloty.

Ofensywa ruszyła krótko po załamaniu się tygodniowego zawieszenia broni. Nowy etap działań objął jedne z najcięższych bombardowań tego miasta w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu. Zniszczono m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów. (PAP)

jhp/ ap/