Nowoczesna złoży w Sejmie wniosek o informację rządu w sprawie przetargu na śmigłowce - zapowiedziała w środę wiceszefowa N Katarzyna Lubnauer. Nowoczesna żąda informacji we wszystkich sprawach związanych z tym przetargiem - podkreśliła.

4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. W tym tygodniu koncern oświadczył, że będzie domagał się odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji ws. zakupu 50 śmigłowców Caracal.

W poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że w tym tygodniu zaczną się rozmowy, w efekcie których jeszcze w tym roku siłom specjalnym zostaną dostarczone pierwsze śmigłowce Black Hawk, produkowane w PZL Mielec - zakłady te jako własność korporacji Sikorsky należą do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

W Nowoczesnej - jak powiedziała podczas konferencji w Sejmie Lubnauer - "rodzą się pytania" m.in. o to, czyj interes reprezentuje szef MON, czy bezprzetargowy tryb nie budzi wątpliwości co do opłacalności zakupu i nie blokuje offsetu, czy po tak szybkiej decyzji rządu o bezprzetargowym zakupie Black Hawk, Airbus - jak oceniła - "nie zyskuje nowych argumentów w sporze" i czy Polska będzie bezpieczna bez śmigłowców wielozadaniowych. Poza tym wiceszefowa N pytała, "dlaczego nie ma jeszcze odpowiedzi rządu na list Airbusa".

"Nowoczesna żąda odpowiedzi na te wszystkie pytania i inne, dlatego składamy do marszałka Sejmu wniosek o informację rządu na posiedzeniu niejawnym Sejmu. Uważamy, że wszystkim Polakom należą się odpowiedzi na te i inne pytania" - podkreśliła Lubnauer. Dodała, że N "żąda informacji rządu we wszystkich sprawach związanych z tym przetargiem".