Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) daje rzeczywistą możliwość rządzenia gospodarką, powiedział ISBnews.tv były prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

"Uważam, że [dla wicepremiera Morawieckiego] istotne znaczenie ma przewodniczenie Komitetowi Ekonomicznemu. Ja pamiętam, że w Komitecie Stałym RM dyskutowano właściwie wszystkie inicjatywy legislacyjne i tylko w przypadkach absolutnie wyjątkowych zostawiano jakieś sprawy nieuzgodnione. Bardzo rzadko na posiedzeniach rządu dyskutowaliśmy od nowa jakieś problemy - Komitet Stały spełniał swoją funkcję. Pamiętam z opowieści, że w pierwszych latach transformacji Leszek Balcerowicz właśnie rządził gospodarką za pomocą tego typu komitetu. Także to jest władza, tak naprawdę" - powiedział Belka w wywiadzie dla ISBnews.tv podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.

Dodał również, iż restrukturyzacja Ministerstwa Finansów wymagać będzie podjęcia nowych działań przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

"Ja wyobrażam sobie, że pan Morawiecki będzie musiał MF przemeblować, tak by mieć tam ludzi, żeby nadawać na tych samych falach co on, którzy będą, krótko mówiąc, prowadzić to ministerstwo. Nie wyobrażam sobie, by można było zajmować się na bieżąco wszystkimi sprawami naraz" - podsumował Belka.

Premier Beata Szydło w poprzednim tygodniu odwołała Pawła Szałamachę z funkcji ministra finansów, a na nowego szefa resortu finansów desygnowała wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Restrukturyzacja RM dotyczyła również decyzji w sprawie powołania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, na czele którego stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, który jest autorem Planu odpowiedzialnego rozwoju.