W wieku 89 lat zmarła w środę w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii Helena Wolińska, stalinowska prokurator wojskowa - poinformowała oksfordzka Polonia.

Mająca brytyjskie obywatelstwo Wolińska, podpułkownik wojska w stanie spoczynku, była podejrzana o bezprawne aresztowanie 24 osób w latach 50., w tym legendarnego gen. AK Augusta Emila Fieldorfa, "Nila", ofiary późniejszego stalinowskiego "mordu sądowego", a także Władysława Bartoszewskiego oraz działacza komunistycznego Zenona Kliszki.

W 2007 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Wolińskiej Europejski Nakaz Aresztowania

Rok wcześniej brytyjskie Home Office odmówiło wydania jej Polsce w drodze ekstradycji, powołując się na "przesłanki natury humanitarnej - wiek Wolińskiej, stan jej zdrowia i okoliczności osobiste".

Wolińska twierdziła, że jest niewinna, a jej sprawa ma charakter polityczny i antysemicki

Uważała, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces w Polsce.

W 2006 r. MON zawiesiło wypłatę Wolińskiej 1,5 tys. zł wojskowej emerytury - ustalono, że od początku brakowało jej do tego odpowiedniej wysługi lat. Także w 2006 r. prezydent Lech Kaczyński pozbawił ją Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie II wojny światowej Wolińska uciekła z warszawskiego getta

Kierowała biurem Sztabu Głównego Armii Ludowej. Po wojnie pracowała w Komendzie Głównej MO, potem - w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Zasiadała w komisji weryfikującej sędziów i prokuratorów wojskowych. Po 1956 r. pracowała w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR, skąd zwolniono ją w 1968 r. w wyniku czystek antysemickich. Wkrótce potem Wolińska wyjechała z Polski. Na początku lat 70. osiadła w Wlk. Brytanii, gdzie otrzymała obywatelstwo. Była żoną innego "marcowego" emigranta, zmarłego w 2007 r. prof. Włodzimierza Brusa.