Prezydent podkreślił, że z wielkim żalem przyjął wiadomość o śmierci Szimona Peresa, prezydenta i premiera Państwa Izrael. "Składam w imieniu Narodu Polskiego, oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu po stracie tego wybitnego męża stanu, jednego z najbardziej szanowanych i znanych polityków w Izraelu i na świecie" - napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej.

Podkreślił, że Peres urodzony w II Rzeczypospolitej, po wyemigrowaniu w latach 30-tych XX wieku, był jednym z przedstawicieli pokolenia założycieli Państwa Izrael, którzy podjęli się tworzenia państwowości izraelskiej na terenie mandatu Palestyny.

"Wraz z Jego odejściem Naród Izraelski utracił wybitnego polityka, który niejednokrotnie brał odpowiedzialność za walkę o przetrwanie i pokój dla swego kraju" - napisał prezydent Duda. Podkreślił, że społeczność międzynarodowa żegna dziś lidera światowego formatu, który rozumiejąc zagrożenia w regionie zdołał wnieść atmosferę nadziei do procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i został za to uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Reklama

"Pamiętamy również jego zasługi w kształtowaniu pozytywnego klimatu we wzajemnych relacjach oraz starania na rzecz budowania zrozumienia i współpracy między Polską a Izraelem" - napisał prezydent. Zaznaczył, że jej podstawą była wspólnota losów i najlepsze wielowiekowe tradycje współżycia Polaków i Żydów, a także pamięć wspólnego dramatu podczas niemieckiej okupacji.

"Podkreślał przekonanie o potrzebie utrwalania przyjaźni między naszymi krajami i Narodami z myślą o przyszłych pokoleniach. Niech to przesłanie zawsze pozostanie aktualne i żywe" - czytamy w depeszy kondolencyjnej prezydenta. Jak zaznaczył, wierzy, że wyznaczony przez Peresa kierunek polityki "będzie kontynuowany przez Jego następców, z korzyścią dla państwa żydowskiego, jego mieszkańców i sąsiadów". "W tych trudnych chwilach żałoby łączymy się w smutku z Narodem Izraelskim" - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda w piątek w Jerozolimie weźmie udział w pogrzebie Szimona Peresa - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

Urodzony w II RP Szimon Peres zmarł w nocy z wtorku na środę w szpitalu w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu; miał 93 lata. W latach 2007–2014 był prezydentem Izraela, dwukrotnie pełnił stanowisko premiera, przez wiele lat był ministrem i posłem. Był też jednym z twórców historycznego porozumienia z Oslo z 1993 roku między państwem żydowskim a Organizacją Wyzwolenia Palestyny, które stworzyło podwaliny pod Autonomię Palestyńską, za co został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. (PAP)