Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał zdobyły złoty medal igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w drużynowej rywalizacji tenisistek stołowych. Srebrne krążki wywalczyli kulomiot Janusz Rokicki oraz kolarka Anna Harkowska.

W finale Partyka (Stowarzyszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Szansa-Start Gdańsk), Pęk (IKS Jezioro Tarnobrzeg) i Marszał (Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa) pokonały reprezentantki Chin 2:1. Był to ósmy złoty medal paraolimpijski biało-czerwonych w Rio. Łącznie mają już 37 krążków (osiem złotych, 18 srebrnych i 11 brązowych). Przed czterema laty w Londynie Polacy wywalczyli 36 medali, ale 14 z nich było z najcenniejszego kruszcu.

Rokicki (KS MOSiR Cieszyn) uzyskał 14,26 m i przegrał jedynie z Chińczykiem Wu Guoshanem - 14,42. Brąz wywalczył Irańczyk Javid Ehsani Shakib - 14,13.

Harkowska (Olsztyński Klub Sportowy Warmia i Mazury) została wicemistrzynią paraolimpijską w wyścigu ze startu wspólnego. Zwyciężyła Brytyjka Sarah Storey, do której Polka straciła blisko trzy i pół minuty.

Wcześniej w Rio Harkowska była też druga w jeździe indywidualnej na czas, a z Londynu wróciła z trzema srebrnymi medalami.