Reklama

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim relacji dwustronnych oraz możliwości współpracy w wymiarze regionalnym w ramach Grupy Wyszehradzkiej - poinformował po spotkaniu dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

"Minister Witold Waszczykowski potwierdził, że bez demokratycznej Ukrainy projekt zintegrowanej Europy nie jest możliwy do przeprowadzenia" - mówił. Jak podkreślił, Polska będzie działała na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy w związku z konfliktem ukraińsko-rosyjskim.

"Minister oraz premier rozmawiali o tym, co zostało zapoczątkowane w czasie ostatniego spotkania w Krynicy. Format V4 plus Ukraina będzie kontynuowany" - oświadczył.

Sobczak nawiązał do zeszłotygodniowych rozmów przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Ukrainy na marginesie Forum Ekonomicznego w Krynicy. Polska przewodniczy V4. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyrazili w Krynicy wsparcie dla dążeń integracyjnych Kijowa.

Premier Beata Szydło mówiła, że kraje V4 i Ukraina łączą wspólne projekty takie jak infrastruktura dla regionu Karpat oraz działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. "Ale też chcemy wspierać bardzo wyraźnie Ukrainę, jeżeli chodzi o kwestię wiz i też o politykę, która ma doprowadzić kiedyś Ukrainę do tego, by stała się częścią Unii Europejskiej" - dodała.

Według dyrektora biura prasowego MSZ minister Waszczykowski podczas rozmowy z Hrojsmanem podkreślał, że ważnym elementem polsko-ukraińskiej współpracy jest wymiana kontaktów pomiędzy społeczeństwami; mówił o ponad milionie wydanych wiz Ukraińcom oraz o przyjęciu 30 tys. studentów ukraińskich. Jak podkreślił Sobczak, rozmowa dotyczyła także dialogu historycznego.

Szef polskiego MSZ we wtorek w Kijowie rozmawiał także z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem.

Sobczak podczas wieczornego briefingu poinformował dziennikarzy, że w środę minister Waszczykowski będzie rozmawiać z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksandrem Turczynowem. Według niego szef polskiej dyplomacji weźmie udział w Kijowie w spotkaniu szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego, w skład którego, obok Polski, wchodzą Francja i Niemcy.

Z Kijowa Magdalena Cedro (PAP)