Od złożenia wieńców na Cmentarzu Wojennym w Bykowni rozpoczęła się we wtorek dwudniowa wizyta szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego na Ukrainie. Minister spotka się m.in. z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem.

Szef MSZ złożył wieńce w miejscu pochówku ofiar stalinowskich zbrodni.

Witold Waszczykowski we wtorek w Kijowie będzie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Ministrowie "dokonają przeglądu kluczowych obszarów współpracy polsko-ukraińskiej" - poinformował PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Po południu szef MSZ spotka się z ukraińskim premierem. Rozmowę z prezydentem Poroszenką zaplanowano na środę.

Reklama

Według Sobczaka omawiane mają być dorobek i perspektywy rozwoju stosunków dwustronnych oraz polskie wsparcie dla reform na Ukrainie. Wizyta w Kijowie ma posłużyć także omówieniu problematyki współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa; ponadto tematem rozmów będzie konflikt rosyjsko-ukraiński.

Cmentarz w Bykowni, który we wtorek odwiedził minister Waszczykowski, to miejsce upamiętnienia 3,5 tys. polskich ofiar NKWD na Ukrainie. To czwarta po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD.

Centralnym elementem nekropolii w Bykowni jest ołtarz z nazwiskami ofiar, dzwon pamięci oraz symbole religijne podkreślające wielowyznaniowy charakter II RP. W alejce okalającej cmentarz rozmieszczono indywidualne tabliczki - epitafia ofiar, zawierające stopień wojskowy, datę i miejsce urodzenia, przydział służbowy, zawód, funkcję państwową lub społeczną. Cmentarz otwarty został przez prezydentów Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza 22 września 2012 r.

Dokładna liczba ofiar zbrodni NKWD znana jest dzięki ujawnieniu tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Lista zawiera dane 3435 aresztowanych polskich obywateli; wysłano je w listopadzie 1940 r. z Ukrainy do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 r. Umożliwiło to rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.

Przy okazji niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy doszło do spotkania premier Beaty Szydło i premiera Hrojsmana, w którym uczestniczył też szef polskiego MSZ. Premier Szydło mówiła po tym spotkaniu, że celem jest członkostwo Ukrainy w UE, a wolna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa Europy. Ukraiński premier ocenił wówczas, że partnerstwo z Polską jest dla jego kraju strategiczne.