W kierownictwie partii w sprawach najwyższej wagi, np. kwestii Trybunału Konstytucyjnego, poglądy muszą być jednolite – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński, tłumacząc, czemu Kazimierz Michał Ujazdowski nie znalazł się w Komitecie Politycznym PiS.

Prezes PiS był pytany na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie, czemu w Komitecie Politycznym PiS nie znalazł się europoseł tej partii Kazimierz Michał Ujazdowski oraz o to, czy miało to związek z poglądami tego polityka nt. TK.

"W naszej partii są różne poglądy i oczywiście można mieć odmienny od kierownictwa pogląd, także jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny. Ale jeśli chodzi o wchodzenie do kierownictwa, to w sprawach najwyższej wagi - a to jest sprawa najwyższej wagi - poglądy muszą być jednolite" - odpowiedział Kaczyński.

"Poza tym jest tu pewien element zdziwienia, w żadnym razie pana Kazimierza Ujazdowskiego nie można posądzać o naiwność, nieznajomość funkcjonowania naszego życia publicznego. To jest polityk bardzo dobrze przygotowany i od strony doświadczenia i od strony intelektualnej (...) i w związku z tym jego stanowisko jest rzeczywiście mało zrozumiałe" - dodał prezes PiS.

Według niego "jest w tej chwili zupełnie oczywiste, że po pierwsze: TK odrzuca stosowanie prawa włącznie z konstytucją; po drugie uznaje, że w gruncie rzeczy sam to prawo stanowi". "Stwierdzenie przez prezesa TK, przy rozważaniu tzw. poprawki grudniowej - +ja tej ustawy nie widzę+ jest całkowicie sprzeczne z art. 7 konstytucji, zasadą legalizmu, i nie może być przyjęte do wiadomości" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS podczas konferencji zapowiedział też utworzenie "struktury wyborczej związanej z wyborami samorządowymi". Według Kaczyńskiego mają do niej wejść przede wszystkim działacze, którzy są po raz pierwszy w parlamencie. "Oni mają się wykazać, przygotować wybory samorządowe na rok 2018. Mają dwa lata czasu, w ciągu najbliższych tygodni, najwyżej miesiąca, te struktury będą powołane i, mam nadzieję, że zaczną energicznie funkcjonować" - powiedział Kaczyński.