Nowelizację przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo", którą kieruje Janusz Palikot (PO). Według prezydenta, wejście w życie ustawy w proponowanym kształcie, może doprowadzić m.in. do dewastacji cennych przyrodniczo fragmentów krajobrazu, wzrostu ruchu samochodowego i niekontrolowanego rozwoju budownictwa.

W uzasadnieniu swej decyzji, prezydent wspomniał też o dezaprobacie samorządowców oraz o wniosku o weto, które wystosowało do niego Towarzystwo Urbanistów Polskich i Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk.

"Prezydent stanął po stronie korporacji i mrocznego systemu, w którym urzędnicy decydują o odrolnieniu albo nie. A jak decydują o tym urzędnicy, widzieliśmy przy okazji afery mrągowskiej (tzw. afery gruntowej - PAP)" - powiedział Nowak we wtorek w TVN24.

Jak dodał, rząd "bardzo by chciał, aby prezydent pomagał, a nie przeszkadzał".

Ponadto - zdaniem polityka PO - w tej decyzji "emocja osobista bardzo silnie zadziałała". "Prezydent po prostu nie znosi Palikota i w ten sposób przewraca bardzo ważną zmianę w Polsce, która miała odblokować rynek budowlany" - powiedział Nowak.

"Będziemy się starali stworzyć system zachęt dla szpitali i dla samorządów, które będą chciały przekwalifikować szpitale w spółki prawa handlowego"

W ocenie szefa gabinetu premiera, zawetowana ustawa dałaby szansę na spadek cen mieszkań.

Nowak pytany był również o spodziewaną decyzję L. Kaczyńskiego w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych. Ma ona zostać ogłoszona w środę, nieoficjalnie wiadomo, że prezydent zawetuje trzy z sześciu ustaw składających się na pakiet.

Sam prezydent mówił w poniedziałek, że są wśród ustaw zdrowotnych przedłożenia "całkowicie sprzeczne z jego przekonaniami", zarówno jeżeli chodzi o pewne prawa pracowników, przede wszystkim pacjentów oraz w ogóle relacje państwo-obywatel.

Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do kierownictwa klubu parlamentarnego PiS wynika, że prezydent ma zawetować ustawy: o przekształceniu ZOZ-ów w spółki, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

Dopytywany, w jaki sposób rząd pomoże szpitalom przekształcać się w spółki, pomimo weta do ustaw zdrowotnych, Nowak powiedział, że "będziemy się starali stworzyć system zachęt dla szpitali i dla samorządów, które będą chciały przekwalifikować szpitale w spółki prawa handlowego".

"Chcieliśmy to zrobić generalnie, tak by wszystkie szpitale i samorządy do tego programu zaprosić z mocy prawa"

"Tylko w ten sposób będziemy unikali zadłużania się szpitali na przyszłość" - dodał Nowak. Jak podkreślił, tym szpitalom, które będą chciały przechodzić na spółki prawa handlowego, rząd będzie szukał rozwiązań pozwalających na umorzenie długów.

"Chcieliśmy to zrobić generalnie, tak by wszystkie szpitale i samorządy do tego programu zaprosić z mocy prawa. Jeżeli prezydent nam to przewraca, to trzeba będzie szukać innego rozwiązania" - powiedział polityk PO.

W jego opinii, to jest "bardzo zła praktyka". "Bardzo liczylibyśmy na prezydenta przy współpracy przy tych sprawach" - dodał Nowak. Według niego, Lechowi Kaczyńskiemu "powinno zależeć na tym, aby pomóc rządowi, nawet jak to nie jest rząd jego brata i jego partii".

"To jest działania a la prezydent Kwaśniewski - wybiera sobie fragment, który mu odpowiada i tego nie wetuje, resztę wetuje, w ten sposób przewracając całość reformy" - uważa Nowak. "Ale będziemy szukali dobrego rozwiązania" - dodał.