Były komisarz UE i były francuski minister Michel Barnier pokieruje z ramienia KE negocjacjami w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W środę głównego negocjatora nominował szef Komisji Jean-Claude Juncker.

Jak podała KE w komunikacie, Barnier stanie na czele grupy zadaniowej, która przygotuje i poprowadzi negocjacje z Londynem w sprawie warunków wystąpienia z Unii. Ma podlegać bezpośrednio Junckerowi i będzie wspierany przez ekspertów Komisji oraz dyrektorów generalnych, zajmujących się dziedzinami, których dotyczyć będą negocjacje z Wielką Brytanią.

Obejmie on nowa funkcję 1 października br.

Swoją decyzję Juncker uzasadnił tym, że zależało mu, aby "tym trudnym zadaniem zajął się doświadczony polityk".

"Michel to sprawny negocjator z bogatym doświadczeniem w ważnych dziedzinach polityki, które mają znaczenie dla negocjacji (z Londynem)" - oświadczył Juncker, przypominając, że Barnier był unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej (1999-2004) oraz ds. rynku wewnętrznego i usług (2010-2014), a także ministrem spraw zagranicznych (2004-2005) oraz ministrem rolnictwa (2007-2009) w rządzie Francji. Zasiadał także w Parlamencie Europejskim.

"Jestem pewien, że sprosta temu wyzwaniu i pomoże nam rozwinąć nowe partnerskie stosunki z Wielką Brytanią, gdy opuści ona Unię Europejską" - oświadczył Juncker, cytowany w komunikacie KE.

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem UE. Negocjacje w sprawie warunków Brexitu będę mogły rozpocząć się dopiero po tym, jak rząd w Londynie oficjalnie poinformuje pozostałych członków UE o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty, zgodnie z artykułem 50 unijnego traktatu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy brytyjski rząd to uczyni. Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała niedawno Junckerowi, że potrzebuje czasu na przygotowanie negocjacji. (PAP)