Na prośbę premier Beaty Szydło minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak przedstawi we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów informację dotyczącą kwestii bezpieczeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Turcji i we Francji.

Szefowa rządu tuż po powrocie ze szczytu Azji i Europy ASEM w stolicy Mongolii odbyła konsultacje z szefami resortów: spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Według rzecznika rządu premier zwróciła się do ministra Błaszczaka o przedstawienie informacji na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów na temat bezpieczeństwa w czasie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

"Podczas roboczego spotkania ministrowie przedstawili informacje dotyczące bezpieczeństwa Polaków przebywających we Francji i Turcji w związku z zamachem w Nicei i próbą puczu w Ankarze" - relacjonował spotkanie rzecznik rządu.

Jak poinformował PAP Bochenek, "wciąż nie ma potwierdzenia informacji o śmierci dwóch Polek w Nicei". Wcześniej w sobotę prezydent Andrzej Duda mówił, że "jest wysoce prawdopodobne", że w tym zamachu zginęły dwie polskie obywatelki. "Cały czas sytuacja jest monitorowana. Polskie służby pozostają w nieustannym kontakcie ze służbami francuskimi oraz służbami dyplomatycznymi w Turcji" - podkreślił Bochenek.

"Nie zalecamy jednak podróży do Turcji i wybierania tego kraju na miejsce letniego wypoczynku" - dodał.

Podczas szczytu w Ułan Bator szefowie rządów państw Unii Europejskiej podjęli deklarację, z której "jednoznacznie wynika", iż należy w Turcji "dążyć do jak najszybszego przywrócenia porządku konstytucyjnego" - mówił po powrocie ze szczytu Bochenek. "Wszelkie organa władzy powinny działać w oparciu o legitymację demokratyczną. Tylko i wyłącznie takie organy będą uznane przez opinię międzynarodową" - powiedział.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie i okolicznych miastach, od 27 lipca weźmie w nich udział papież Franciszek. Spodziewanych jest od 1,5 do 1,8 mln ludzi. (PAP)