Sky News twierdzi, że Gove'a zastąpi Elizabeth Truss, była minister ds. ochrony środowiska.

Z doniesień brytyjskiej telewizji wynika także, że swoje dotychczasowe stanowiska utracili ministrowie edukacji i kultury: Nicky Morgan i John Whittingdale. Ta dwójka potwierdziła dymisje za pośrednictwem swoich profili na Twitterze.

Jak tłumaczy Sky News Morgan popierała Gove'a w walce o fotel premiera. Nowym ministrem edukacji zostanie Justine Greening, była minister ds. rozwoju międzynarodowego - podało biuro premier May. Greening będzie też odpowiedzialna za prawa kobiet i równouprawnienie.

Reklama

Gove był jednym z kandydatów konserwatystów na stanowisko premiera W. Brytanii. Uchodził też za jednego z głównych zwolenników Brexitu. W trakcie kampanii referendalnej przekonywał, że Unia Europejska jest "maszyną niszczącą miejsca pracy" i tylko wyjście ze Wspólnoty pozwoli "odzyskać kontrolę nad tym, w którą stronę rozwija się Wielka Brytania".

May, szefowa MSW w rządzie Davida Camerona, została w środę 76. premierem Wielkiej Brytanii i drugą kobietą w historii na tym urzędzie. May odebrała nominację kilka minut po złożeniu dymisji przez Camerona. Otrzymała od królowej Elżbiety II misję utworzenia nowego gabinetu, który stanie przed historycznym zadaniem przeprowadzenia Wielkiej Brytanii przez negocjacje dotyczące Brexitu.