Podczas sobotniego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Wlk. Brytanii Davidem Cameronem wyrazili oni wspólne przekonanie o "niezgodzie i potępieniu" wszelkich aktów nietolerancji na tle narodowym wobec polskich obywateli - poinformował na briefingu prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Rozmowa Dudy i Camerona - jak mówił w sobotę, w drugim dniu szczytu NATO Szczerski - dotyczyła sytuacji Polaków w Wlk. Brytanii po Brexicie, a także "tych różnych złych emocji, które się ujawniły".

"Mamy wspólne przekonanie o tym - i oświadczenie pana premiera Camerona - o niezgodzie i potępieniu jakichkolwiek aktów o charakterze nietolerancji na tle narodowym, które są sprzeczne z duchem brytyjskim, sprzeczne z naturą społeczeństwa brytyjskiego" - powiedział.

Minister dodał, że prezydent Duda "bardzo wyraźnie" apelował o to, żeby Wlk. Brytania uczyniła wszystko, aby tego typu działania przestały mieć miejsce.

Ponadto - jak poinformował - prezydent i premier mówili także o konsekwencjach Brexitu oraz przyszłości Wlk. Brytanii.

Szczerski zapowiedział, że Duda spotka się jeszcze z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Podkreślił, że prezydent Polski "bardzo docenia" wczorajszy gest Poroszenki, który złożył hołd ofiarom wołyńskiej masakry. "Rzeczywiście był krok, który jest ważnym krokiem w drodze do pojednania wokół tych tragicznych wydarzeń" - ocenił Szczerski.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. W trakcie pierwszej sesji obradującego w Warszawie szczytu Sojuszu potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych. (PAP)