Prezydent Andrzej Duda jest bardzo zadowolony z rezultatów szczytu NATO; to jest szczyt jedności - powiedział w sobotę prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak ocenił, sojusznicy potwierdzili, że wspólna odpowiedź na zagrożenia jest możliwa.

"Prezydent Andrzej Duda jest bardzo zadowolony z rezultatów szczytu, z tych wszystkich decyzji, które zapadły, ze wszystkich rozmów, które tutaj się toczą" - powiedział Szczerski dziennikarzom w sobotę, w drugim dniu szczytu NATO.

Jak ocenił, podczas rozmów zostało potwierdzone, że "szczyt jest szczytem jedności"."To jest szczyt, o którym można powiedzieć, że sojusznicy potwierdzają, że spójność Sojuszu, wspólna strategia, wspólna odpowiedź na wszystkie zagrożenia jest możliwa i że jest to odpowiedź pełna treści" - przekonywał Szczerski.

"Szukaliśmy na szczycie pełnej treści, mocnej odpowiedzi na wszystkie dzisiejsze zagrożenia, i taką mocną odpowiedź znajdujemy. To jest niezwykła wartość tego szczytu, on potwierdził, że państwa sojusznicze znajdują wspólną odpowiedź na zagrożenia" - powiedział prezydencki minister. Jak dodał, "każdy z sojuszników wkłada do wspólnego działania swój udział, każdy sojusznik w NATO jest odbiorcą i dostarczycielem bezpieczeństwa dla Sojuszu i partnerów Sojuszu".

Reklama

"Polska wychodzi ze szczytu jako kraj, który został wzmocniony poprzez sojuszniczą aktywność" - podkreślił Szczerski.

Reklama

Szczerski powiedział też, że bardzo wiele delegacji gratuluje Polsce organizacji szczytu NATO. "Szczyt przebiega bardzo dobrze, kończy się dobrymi konkluzjami, atmosfera jest bardzo dobra" - ocenił. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do dobrej organizacji szczytu. "Organizatorzy zrobili wszystko, żeby to był szczyt sukcesu" - podkreślił.

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. W trakcie pierwszej sesji obradującego w Warszawie szczytu Sojuszu potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.