Oprocentowanie duńskich i japońskich obligacji po raz pierwszy w historii spadło poniżej zera. Gospodarka Wlk. Brytanii może nie być w tak złym stanie jak się o niej mówi. Francja i Irlandia chcą przyciągnąć zagraniczne banki.

DUŃSKIE 10-LATKI I JAPOŃSKIE 20-LATKI PONIŻEJ ZERA

Oprocentowanie 10-letnich duńskich i 20-letnich japońskich obligacji po raz pierwszy w historii spadło poniżej zera. Oprocentowanie duńskich papierów przez chwilę było na minusie 0,0064 proc., a japońskich wynosiło -0,005 proc.

Japońskie 10-latki, 30-latki oraz 40-latki również odnotowały w środę najniższe poziomy oprocentowania w historii, w tym 10-latki na minusie.

HSBC TNIE PROGNOZY WZROSTU PKB WLK. BRYTANII

PKB Wielkiej Brytanii wzrośnie w 2016 r. o 1,5 proc., a nie jak wcześniej zakładano o 1,8 proc. – uważają ekonomiści HSBC. Z kolei w 2017 r. wzrost PKB wyniesie 0,7 proc. wobec wcześniejszych przewidywań HSBC na poziomie 2,1 proc.

Zdaniem ekonomistów, niepewność i brak jasności co do warunków wyjścia Wlk. Brytanii z UE oznaczają, że spowolnienie w brytyjskim sektorze nieruchomości komercyjnych może przedłużyć się co najmniej do końca 2016 r.

W opinii HSBC ceny nieruchomości w Wlk. Brytanii w mogą spaść o 10-15 proc. w latach 2016-2017.

BRYTYJSKA GOSPODARKA NIE JEST W ZŁYM STANIE – GŁ. EKONOMISTA DEUTSCHE BANK

Główny ekonomista Deutsche Bank, David Folkerts-Landau, w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, powiedział, że nie zgadza się z pesymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi brytyjskiej gospodarki.

„Fundamentalnie Wlk. Brytania nie wygląda tak źle, ma jedynie 5-proc. bezrobocie, a w strefie euro stopa bezrobocia wynosi 10 proc. Ponadto Wlk. Brytania posiada bardzo, bardzo potężną broń w postaci płynnego kursu walutowego. W latach 1980-84 funt osłabił się o 50 proc., co przyczyniło się do boomu gospodarczego za rządów Thatcher” – powiedział.

„Bank Anglii jest bardzo precyzyjny, profesjonalny i szybki w swej reakcji i dopasowaniu się do sytuacji, w przeciwieństwie do Europy, gdzie proces decyzyjny jest bardzo powolny” – dodał.

KRYZYS W SEKTORZE BANKOWYM WŁOCH MOŻE ROZLAĆ SIĘ NA CAŁĄ EUROPĘ – SOCIETE GENERALE

Kryzys we włoskim sektorze bankowym może rozszerzyć się na całą Europę, a regulacje ograniczające możliwość pomocy publicznej dla pożyczkodawców powinny zostać jeszcze raz przemyślane – powiedział Lorenzo Smaghi, prezes Societe Generale.

„Cały rynek bankowy jest pod presją. Przyjęliśmy regulacje dotyczące pomocy publicznej (dla banków – PAP), ale muszą one zostać przemyślane w kontekście sytuacji na rynku. A mamy do czynienia z potencjalnym kryzysem, więc trzeba zdecydować czy nie zwiesić niektórych przepisów” – powiedział.

KPMG UK TWORZY NOWE STANOWISKO KIEROWNICZE – DYREKTOR DS. BREXITU

Brytyjski oddział KPMG utworzył nowe stanowisko kierownicze „Dyrektor ds. Brexitu” (Head of Brexit). Objęła je Karen Briggs, dotychczasowy partner firmy i szefowa działu podatków, emerytur i usług prawnych.

IRLANDIA KUSI EUROPEJSKIE FINANSE I FIRMY TECHNOLOGICZNE

Irlandia zwiększy wysiłki w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów z obszaru finansów i technologii. Irlandzka agencja promocji inwestycji zagranicznych rozpocznie w najbliższych tygodniach kampanię reklamową w Europie i w Stanach – poinformował w środę Martin Shanahan, prezes agencji.

„Napływ bankierów z londyńskiego Citi byłby dla nas miłym problemem” – powiedział.

FRANCUZI PRZYSPIESZAJĄ PROCEDURY WYDAWANIA LICENCJI DLA BANKÓW

Francja zamierza przyspieszyć proces udzielania licencji bankom z krajów UE, które planują rozpocząć działalność na terenie tego kraju – powiedział w środę Francois Villeroy, szef Banku Francji.

„Będziemy oceniać bezzwłocznie wszystkie wnioski złożone przez instytucje finansowe, które już posiadają licencję w innym państwie UE. Oczywiście Paryż nie jest jedynym centrum finansowym w strefie euro ale posiada wszystkie cechy, by stać się jednym z najlepszych z nich” – powiedział.

Villeroy dodał, że prawo unijne musi być przestrzegane w trakcie procesu negocjacji UK z UE, a zasady jednolitego rynku nie mogą być „dowolnie wybierane”.

DUŃSKI MINISTER DS. BIZNESU PRZYGOTOWUJE SIĘ DO NEGOCJACJI Z UK, KONSULTUJE SIĘ Z SEKTOREM FINANSOWYM

Duński minister ds. biznesu Troels Lund Poulsen powiedział w środę, że 1 lipca odbył spotkanie z lobby biznesowym, by przygotować stanowisko Danii do negocjacji z UK o wyjściu z UE.

Poulsen poinformował, że w spotkaniu uczestniczyli głównie przedstawiciele sektora finansowego: m.in. duńskie stowarzyszenie banków, stowarzyszenie pożyczkodawców hipotecznych oraz przedstawiciele firm z sektora energii wiatrowej.

ZDANIEM FRANCUZÓW UNIA IDZIE W ZŁYM KIERUNKU – SONDAŻ

68 proc. Francuzów uważa, że decyzje podejmowane przez UE w ostatnich latach „idą w złym kierunku” – wynika z sondażu Vivavoice dla Liberation, opublikowanego w środę.

Z kolei 61 proc. Francuzów jest zdania, że wyjście ich kraju z UE negatywnie wpłynęłoby na gospodarkę.

Badanie przeprowadzono na próbie 1004 dorosłych osób, w dniach 28 i 29 czerwca.

WPŁYW BREXITU NA NIEMCY NIEWIELKI – INSTYTUT IFO

Wynik referendum w Wlk. Brytanii będzie miał niewielki wpływ na gospodarkę Niemiec w 2016 i 2017 r. – poinformował w komunikacie niemiecki instytut Ifo.

„Najnowsze dane Ifo wskazują, że wzrost gospodarczy Niemiec w 2016 r. będzie o 0,1 pkt. proc. niższy od poprzednich prognoz oraz 0,1-0,2 pkt. proc. niższy w 2017 r.” – napisano.

„Jest to efekt niższego poziomu eksportu i inwestycji” – dodano.

GAM HOLDING NIE WYNAJMIE BIURA W LONDYNIE

GAM Holding, szwajcarski fundusz inwestycyjny, zrezygnował z planów wynajęcia biura w centrum Londynu z uwagi na wynik głosowania w niedawnym referendum – podaje agencja Bloomberg, powołując się na źródła.

Pierwotnie fundusz zamierzał wynająć 4,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

BREXIT WPŁYNIE NA CENY DOMÓW W SZWECJI ALE TO NIE PROBLEM – REGULATOR

Referendum w Wlk. Brytanii zwiększa ryzyko spowolnienia gospodarczego w Szwecji, co wpłynie też na wyceny domów, lecz „nie jest to przełomowa informacja” – powiedział Henrik Braconier, główny ekonomista Urzędu Nadzoru Finansowego (UNF) Szwecji.

Jego zdaniem spadki cen domów o 5-10 proc. nie będą problemem na szwedzkiej gospodarki.

Braconier stwierdził, że decyzja Banku Anglii o obniżeniu bufora antycyklicznego do zera „nie będzie miała bezpośredniego przełożenia na to, jak UNF będzie oceniać bufory szwedzkich banków.

Ekonomista uważa, że za wcześniej jest, by oceniać jak państwa UE będą współpracować ze sobą w przyszłości i jak będą wyglądać wspólnotowe regulacje finansowe. (PAP)