Szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon napisała list do obywateli państw UE mieszkających w Szkocji, podkreślając, że pomimo Brexitu Szkocja "to nadal wasz dom i jesteście tutaj mile widziani".

W liście opublikowanym we wtorek po południu w mediach społecznościowych Sturgeon zaznaczyła, że prawa obywateli Unii Europejskiej nie uległy zmianie i wciąż posiadają oni te same prawa do mieszkania i wykonywania pracy w Szkocji.

"Wierzę, że powinny one być zagwarantowane także w długiej perspektywie i napisałam do premiera (Wielkiej Brytanii Davida Camerona) i wszystkich kandydatów na jego następcę, wzywając ich do zapewnienia wam prawa pobytu" - napisała Sturgeon.

Liderka Szkockiej Partii Narodowej dodała, że "Szkocja nadal jest waszym domem, jesteście tutaj mile widziani, a wasz wkład w gospodarkę, społeczeństwo i kulturę jest przez nas doceniany". Jak zapewniła, "szkocki rząd robi wszystko, co możliwe, aby ochronić naszą pozycję w Europie, a zatem także interesy i prawa ludzi z całej Unii Europejskiej, którzy tutaj mieszkają".

Reklama

Odnosząc się do wyników referendum z 23 czerwca, premier podkreśliła, że "Szkocja zagłosowała przytłaczającą większością za pozostaniem w Unii Europejskiej, wybierając otwarte, inkluzywne społeczeństwo ze swobodnym przepływem osób i wolnym handlem". Dalsze członkostwo we Wspólnocie poparło 62 proc. głosujących w Szkocji, choć w skali całego kraju blisko 52 proc. głosujących opowiedziało się za Brexitem.

Sturgeon zapowiedziała już wcześniej, że jeśli rząd w Londynie rozpocznie przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to jej gabinet rozważy przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.