Dni w Diecezjach odbędą się od 20 do 25 lipca, poprzedzą wydarzenia w Krakowie. Warszawa, na terenie której są dwie diecezje: warszawska i warszawsko-praska przyjmie w sumie - według stanu na koniec czerwca - ok. 13,5 tys. młodych z zagranicy; początkowo zakładano, że będzie to ponad 20 tys. osób. Będą mieszkać głównie u polskich rodzin.

"Rodziny diecezji warszawskiej spisały się wyśmienicie. Mamy znacznie więcej gotowych, czekających miejsc na młodzież niż rzeczywiście ich potrzeba. To optymistyczne" - powiedział kard. Nycz.

"Zapraszamy wszystkich. Wszyscy się zmieszczą. Z tego, co słyszę, podobnie jest w Krakowie, dlatego, że Kraków jest mocno wsparty przez diecezję katowicką, bielską i diecezję tarnowską. Nikomu miejsca nie zabraknie" - dodał.

Kard. Nycz powiedział, że młodzież z krajów wschodnich nie płaci za udział w ŚDM; została zwolniona z opłat partycypacyjnych.

"Żadnych barier dla młodzieży ze Wschodu nie powinno być, bo nie tylko prowadzimy akcję +Bilet dla Brata+ (projekt polskich wolontariuszy, którego zadaniem jest pomoc młodym pielgrzymom ze Wschodu w przyjeździe na ŚDM - PAP), są także zwolnienia z opłat. Przeszkodą do udziału w ŚDM nie powinno być to, że ktoś jest biedny" - powiedział. Dodał, że wszyscy młodzi są zaproszeni, bo ŚDM to "niepowtarzalne święto młodego Kościoła".

Koordynator przygotowań do ŚDM w archidiecezji warszawskiej ks. Tomasz Zaperty poinformował PAP, że obecnie na pobyt w diecezji warszawskiej zarejestrowanych jest niespełna 10 tys. młodzieży z 49 krajów, m.in. USA, Kanady, Brazylii, ale także z Izraela, Wysp Samoa i Australii. Są kraje pozornie małe, ale deklarujące przyjazd dużych grup, np. z Gwatemali z przybędzie 515 osób. Dodał, że jest wiele zgłoszonych grup, które jeszcze nie potwierdziły swojej obecności.

Z informacji ks. Zapertego wynika, że w Warszawie Ukrainę reprezentować będzie ok. tysiąca osób. Będą to delegaci episkopatów łacińskiego oraz grekokatolickiego. "Z woli kard. Kazimierza Nycza grupa ta będzie otoczona szczególną troską" - podkreślił.

Dodał, że archidiecezja warszawska jest trzecią diecezją pod względem wyboru dokonywanego przez pielgrzymów na miejsce pobytu przed wydarzeniami w Krakowie.

Dyrektor Diecezjalnego Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Emil Parafiniuk poinformował PAP, że obecnie na pobyt w diecezji warszawsko-praskiej zarejestrowanych jest 3,5 tys. osób, w tym ok. 600 z krajów byłego Związku Radzieckiego. Także oni zostali zwolnieni z wszelkich opłat partycypacyjnych.

Dodał, że wszyscy uczestnicy zamieszkają u rodzin, a około 600 osób z Francji i Belgii - w większych grupach - w szkołach, ponieważ ze względów prawnych, młodzież niepełnoletnia musi zamieszkać ze swoimi wychowawcami.

Dla uczestników diecezjalnych ŚDM w Warszawie przygotowano wiele atrakcji - 21 lipca ma się odbyć uroczysty koncert "Wiara. Nadzieja. Miłość"; wystąpi 200 wykonawców z całego świata. Drugim ważnym punktem pobytu pielgrzymów ŚDM w Warszawie będzie 23 lipca spotkanie przy Świątyni Opatrzności Bożej i msza św. posłania na ŚDM w Krakowie, której przewodniczył będzie metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. W tym samym czasie podobne uroczystości odbędą się na Tarchominie - dla pielgrzymów z drugiej, praskiej części stolicy.

Na Krakowskim Przedmieściu działać będzie specjalna strefa ŚDM, a w nim m.in. kino plenerowe, punkt wycieczek. Wiele muzeów i placówek kulturalnych będzie otwartych i bezpłatnych.

Stanisław Karnacewicz (PAP)